Kırıkhan’da Arapça Tabelalar Zabıta Tarafından Kaldırıldı

0
182

Kırıkhan ilçe merkezindeki dükkânlarda Arapça yazılı olan tabela ve afişler Kırıkhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından sökülerek kaldırıldı ve bundan sonra ilçede Arapça tabela kullanılması yasaklandı.

Kırıkhan ilçesinde sayısı gittikçe artan Suriyeli nüfusa hitap etmek için birçok işyeri tabelalarında Türkçe ile beraber Arapça da kullanır oldu. Suriyeli vatandaşların açtığı işyerlerinde ise tabelalar tamamen Arapça olarak yazılıyor.

Kırıkhan Belediyesi önemli bir çalışma yaparak Türkçemize sahip çıktı. Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “İlçemizde Suriyeli esnaflarla birlikte kendi esnaflarımızdan da Suriyeli kardeşlerimizin dikkatini çekmek için dükkanlarında yaptırarak astıkları Arapça tabelalar mevcuttu. Bu da ilçemizde hem görüntü kirliliğine hem de Türkçe’mizin ve kendi öz değerlerimizin kaybolmasına sebebiyet veriyordu.

Kırıkhan Kaymakamlığında yapılan Suriyeli Sığınmacıların durumları ile ilgili değerlendirme toplantısında alınan kararlar doğrultusunda Belediye zabıta ekiplerimiz bugün itibarıyla işyerlerini dolaşıp işyeri sahiplerine gereken açıklamaları yaparak görüntü kirliliği oluşturan tabelaları ve afişleri anında söktü. Büyük tabelaların sökülmesi için uyarılarda bulunuldu.

İlçemizde bizlerle birlikte yaşayan Suriyeli kardeşlerimize kendi örf, adet ve göreneklerimize daha hızlı adapte olmalarını sağlamak ve Türkçemizi kendi ülkemizde değerleriyle birlikte yaşatmak amacıyla ilçemizde yaşayan ve Kırıkhan’da işyeri açmak isteyenler bundan sonra tabelalarını Türkçe olarak yaptırıp asmaları gerekiyor” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here