Japonya’ya Örnek Olan Program!

0
85

spor kültürü1‘Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi’nin Sunumu İskenderun’da da Yapıldı

Uluslar arası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından dünyada olimpik eğitim alanında örnek proje olarak gösterilen ‘Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi’nin sunum açılışı, Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Projenin sunum açılışına İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Porsun, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, İskenderun Milli Eğitim Müdürü Muharrem Keleşoğlu, İskenderun Gençlik Merkezi Müdür Vekili Ahmet Keskin, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Civelek; “Spora Önem Veriyoruz!”

Sunum açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, çocukların spora teşvik edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Öğrencilere; “Mustafa Kemal Atatürk ne demiş ‘sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’ Daha sağlıklı, daha güzel, daha enerjik olabilmek için spor yapmak lazım değil mi çocuklar?” diye seslenen Başkan Civelek, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Spor yapın çocuklar. Yaklaşık bir ay önce Modern Pentatlon Federasyonu ile birlikte Kış Biatlonu Türkiye Kupası düzenledik. Bu Hatay’da ilk kez düzenlendi. Yine Türkiye Tenis Federasyonuyla birlikte tenis turnuvası düzenledik. Spora önem veriyoruz. Yarının dünya şampiyonları olacaksınız. Ben sizleri seviyorum. Sonuna kadar hizmetinizdeyim. Çocuklar iyi ki varsınız.”

spor kültürü2

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Porsun ise Belediye Başkanı Civelek’e katkılarından dolayı plaketle teşekkür etti. Porsun, plaketi verirken yaptığı konuşmasında; “Başkanım, sunumun gerçekleşmesinde çok büyük emeğiniz var. İnşallah daha uzun zaman İskenderun’un başından ayrılmazsınız. Bu hizmetleriniz çok güzel hizmetler. Çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Programın Dünyada Benzeri Yok!

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak yedi yıldır yürütmekte oldukları spor kültürü ve olimpik eğitimin çok önemli bir program olduğunu da vurgulayan Porsun; “Çocuklar iyi izlediğiniz zaman yarın belki çok büyük sporcular olacaksınız. Sadece sporcu olmak önemli değil, o spor alanlarını dolduracak izleyicilere de ihtiyaç var. Bu programda kendinize göre güzel bir spor dalı seçeceksiniz ya da sağlığınız için spor yapıp iyi bir izleyici olacaksınız. Bu program dünyada ödül almış program. Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından en iyi spor kültür ve olimpik eğitim programı seçildi. 4100 ilköğretim okulunu gezdik. Türkiye çapında 850 bin öğrenciye ulaştık. Türkiye’nin her yerini geziyoruz. Ülkemizin spor kültürü olimpik eğitimini artırabilmek için uzun bir yola çıktık. Japonya’nın böyle bir programı yoktu. Bizden rica ettiler. Biz bu programı kendilerine verdik. Kendilerini adapte edip uygulamaya başladılar. İlk bize ait bu program dünyada bir benzeri daha yok” şeklinde konuştu.

spor kültürü3

Programa yardımcı olan gençlere teşekkür belgesi de verilen sunumda, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, İskenderun Milli Eğitim Müdürü Muharrem Keleşoğlu, İskenderun Gençlik Merkezi Müdür Vekili Ahmet Keskin’e de plaketle teşekkür edildi. İskenderun’da yapılan proje sunumu 3 gün boyunca sürdü.

Amaç; Çocuklara Olimpiyat Bilinci Aşılamak

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu’nun, ilkokul 4. ve ortaokul 5. Sınıf öğrencileri için yürüttüğü ‘Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim’ interaktif eğitim sunumu projesi ile; ülkemizde çocukların ve gençlerin fiziksel aktivitelere katılımını teşvik etmek; spor yoluyla bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal yönden sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak; olimpiyat oyunlarının dünyada barış, kardeşlik, mükemmellik ve çevre bilinci kavramlarını nasıl geliştirdiğini göstererek onlara bu bilinci aşılamanın amaçlandığı belirtildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here