İskenderunspor 1967 Nasıl Amatör Kümeye Düştü?

1
253

iskenderunspor 1967 (64)Ne Hesap Veren Var, Nede Soran!

2009-2010 sezonunda Amatör Ligde oynayan İskenderun Kartalspor, Turuncu-Mavili efsaneyi yeniden uyandırmak adına, ismini Yeni İskenderunspor olarak değiştirdi ve o yıl büyük bir özveri gösterilerek takımın 3. lige yükselmesi sağlandı. Kentte büyük sevinçle karşılanan bu durum umut verici bir görümün ortaya koydu. Kentin ileri gelenlerinin, işadamlarının, seçilmiş ve atanmışların 3. lige yükselen Yeni İskenderunspor’a sahiplenmesi ve destek vermesi beklenirken, yönetim yalnız kaldı. Buna karşın profesyonel ligdeki ilk sezonunda, ilk yarı maçlarında başarılı sonuçlar alan temsilcimiz play-off hesapları yapmaya başladı. Takıma destek olunmayınca ve futbolcuların yaşadığı parasal sorunlar halledilmeyince takımdan kopmalar yaşandı. Yeni İskenderunspor o sezon ligi orta sıralarda bitirdi.

Maddi Durum Düzeltilemedi

3. Ligdeki temsilcimiz, bir sonraki sezona da olumsuzluklar içinde başladı. Antrenman sahası ve tesis sorunu çözülemeden 2011-2012 sezonuna kısıtlı imkânlarla giren yönetim, küme düşmeme adına yeni ve genç bir kadro oluşturdu. Kısa süreli kampın ardından sezona merhaba diyen ve beklenenin üstünde bir performans ortaya koyan Mavi-Turunculu ekipte yine futbolcuların parasal durumu ortaya çıktı. Devre arasında 4 kaliteli ismini kaybederek gücü azalan takım yinede ligi orta sıralarda bitirdi.

Yaşanan bu olumsuzluklar karşısında takımı satma kararı alan Başkan Sedat Uysal ve yönetimi, yapılan görüşmeler neticesinde takıma destek yapılacağı vaadi ile ligin başlamasına haftalar kala olağanüstü kongreye giderek, takımın satılması fikrinden vazgeçildi. Kongre sonunda yeniden Uysal başkanlığında İskenderun’un önde işadamlarının da içerisinde yer alan yeni bir yönetim oluştu ve takımın adı İskenderunspor 1967 olarak değiştirildi. Ancak verilen maddi destek sözleri yerine getirilmeyince kalan kısa sürede transfer yapmakta zorlanan yönetim, teknik heyetin isteği dışında, birilerinin de diretmesi ile bazı futbolcuları takıma getirdi ve takım kadrosu bu şekilde oluşturuldu.

Futbolculardan Beklenmeyen Protesto!

Kulüpten alacakları olan futbolculara da “Başarı olursa, para veririz!” denildiği iddiaları kamuoyunda yer edinirken, sezon başladı ve başarılı maçlar oynanmasına karşın futbolcuların alacakları yine ödenmedi. Bu duruma tepkilerini gösteren bazı futbolcular, cep telefonlarını satmak ve karşılaşma sonunda formalarını protokol tribünü önüne koymak gibi protestolarda bulundular. Bu konuda teknik heyet de yalnız kalırken, bazı futbolcuların bir-iki hafta idmanlara çıkmaması ise bardağı taşıran son damla oldu ve takımdaki kötü gidiş başladı.

Bu durum karşısında suçlu gösterilen teknik heyet ile yollar ayrılırken, akabinde takım profesyonel lig deneyi olmayan Ali Gülmez’e teslim edildi. Kulüp Başkanlığına ise Nuri Üysen getirilirken, kesenin ağzı açıldı ve devre arasında takıma 12 yeni futbolcu alındı. Yenilenen takım da kötü gidişine dur diyemedi ve taraftarın baskısı üzerine takım Ali Durmuş Çolak’a emanet edildi. Ancak bu hamle de takımı kurtarmaya yetmedi. İskenderun’un sahipsizliği bir kez daha ortaya çıktı ve büyük efsanenin sezon bitmeden amatör lige düşmesi kesinleşti.

Paralı Takım Nasıl Düştü?

İşte Efsanenin Amatör kümeden başlayarak yeniden amatör kümeye dönen olumsuz başarısı bu şekilde! Ancak şimdi İskenderun kamuoyu takımın bu hale nasıl geldiğini merak ediyor. “Türkiye Liglerinde ilk defa paralı bir takımın küme düştüğünü gördük!” diye serzenişte bulunan bazı taraftarlar ise takımın bu hale gelmesinde kimin sorumlu olduğunu merak ediyor! Maddi sıkıntı varken kümede kalmayı başaran takım, Nuri Üysen’in başkanlığında kesenin ağzını bu kadar açmışken nasıl oldu da küme düştü?

1 YORUM

  1. Herkes korkuyor, ayda harçlıklarını alıyor. Nuri Üysen herkesi susturmuş, personelin parasını ödemedi. Reklamını yaptı, memlekette herkes de ona kandı. Ömer Baysal, Nuri Üysen, Ali Gülmez bu Takımı’n düşürenleridir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here