“İmar Revizyonu Tam Anlamıyla Bir Hayal Kırıklığı Olmuştur”

0
61

mhp-ibrahim gül1MHP İlçe Başkanı Gül, İmar Revizyon Planını Eleştirdi…

Geçtiğimiz günlerde, belediye meclis toplantısında kabul edilen ve daha sonra askıya çıkarılan imar revizyon planının kamuoyunu tatmin etmediğini öne süren Milliyetçi Hareket Partisi İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül; “İmar revizyon planı ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmadan bu revizyon planına evet diyen CHP ve AKP li belediye meclis üyeleri ve belediye başkanı vatandaşımızdan büyük tepki almaktadır” dedi.

İmar revizyon planını inceleyen vatandaşların haklarının yendiğini düşündüğünü savunan İlçe Başkanı Gül; “İmar revizyonunu inceleyen yığınla vatandaş haklarının yendiğini, birilerine rantlar sağlandığını, nüfus artışının iyi hesaplanmadan birçok eksik ile hazırlandığını görmüştür. Uzun zamandır İskenderun kamuoyunun beklediği imar revizyonu tam anlamıyla bir hayal kırıklığı olmuştur” dedi.

İskenderun ilçesi sınırları dahilinde yapılmış olan imar planı revizyonu kapsamında öngördükleri tadilat ve değişiklikler ile düzeltilmesini istedikleri imar değişikliklerinden de bahseden MHP İlçe Başkanı İbrahim Gül, önerilerini şöyle sıraladı;

“1-Öncelikle yeşil alanların kamu hizmetine sunulması gerektiğini ve büyük ölçüde şehrin çok dışına kaydırılması ile bu hizmetin sağlanamayacağını söylemek gerekir. Şehir içindeki bir çok sokak da yeşil alana dönüştürülmüştür. Bu mahallelerdeki otopark sıkıntısını da arttırmıştır. Ayrıca daha önceki imar planına göre ruhsatlı binalar yeni imar planında yeşil alana dönüştürülmüştür.

2-Bazı mahallelerde bitişik ve blok nizam, ayrık nizama dönüştürülürken oturum hesabı yapılmaksızın nasıl bir bina çıkacağı düşünülmemiştir. Bitişik nizamda oturan vatandaşın müteahhide kat karşılığı vermesi için yararına işlem olması gerekirdi. Oysaki vatandaşın dairesi daha da küçüleceğinden inşaat işlemini askıya alacaktır.

3-Sahilin ilk sırasında yer alan bitişik nizam binaların bahçeli nizama dönüştürülmemesi İskenderun’un deniz havası sirkülasyonunu engellemiştir. Ayrık nizama dönüştürülmemesi gereken mahalleler ayrık nizam olmuşken, asıl yapılması gereken sahil sırası bu uygulamaya tabi tutulmamıştır.

4-İbrahim Karaoğlanoğlu caddesi ve devamı olan Muammer Aksoy caddesi ile alakalı yeterince kat artışı verilmemiştir. Türkiye’nin bir çok şehrinde şehir giriş ve çıkışlarında çok katlı binalar bulunmaktadır. Şehrin hangi bölgelerinde kat artışı ve kime hitap edeceği konusunda yeterince düşünülmemiş ve İskenderun’ u inşaat sektöründe kilitlemiştir.

5-Plan notlarında belirtilen ‘Kentin gelişme potansiyeli yüksek bölgelerinde bulunan ve genellikle eski yapılaşmaların yer aldığı bu alanlarda; hak sahipliği ve mülkiyet tespitlerinin ayrıntıda yapıldığı, ulaşım – dolaşım ilke ve esaslarının ve yapılaşma koşullarının belirlendiği, gerekli sosyal ve teknik altyapı alanlarının ayrıldığı bir planlama çalışması yapılacaktır. Özel proje alanları kapsamında yer alan bu alanlarda uygulamalar, hazırlanacak bir model ve kentsel tasarım projesi doğrultusunca yapılacaktır’ ibaresine bakıldığında kentsel tasarımın bu çalışma içerisinde yapılması gerekliydi. Daha ileri tarihlere atılmamalıydı.

6-Cebike, Cırtıman gibi sınır kısımlardaki köylerdeki tarım alanları yeşil alana dönüştürülmüş, geçimini tarımla sağlayan köylüler mağdur edilmiştir.

7-Kabul edilen imar revizyonunda gecekondu mahalleler yapı yasaklı alanlar olarak ilan edilmiş, fakat kentsel dönüşüm düşünülerek yeniden imarı hazırlanmamıştır. Gecekonduda yaşayan yüzbinlerce insan yine görmezden gelinmiş ve kaderlerine terk edilmiştir.

8-Kabul edilen imar revizyonu şehrimizin yeni anayasası niteliğinde olduğu unutularak en az elli yıllık hazırlanması gerekirken bu süre 25 yılda tutulmuştur.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here