Hüseyin Güler; “Promosyon Referandum Rüşvetidir”

0
176

Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Güler; “Promosyon Referandum Rüşvetidir”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Güler, emeklilere verilen banka promosyonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Banka promosyonlarının referandumda evet çıkması için kullanıldığını öne süren Güler; “Promosyon oyununun, bu iktidar döneminin en karlı sektörü olan bankacılık sektörü ile hükümet arasında bu günlerde sahnelenmesinin asıl nedeni, milyonlarca emeklinin 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan anayasa referandumunda, rejim değişikliğine “EVET” demek suretiyle destek vermelerini sağlamaktır. Yani iktidar, kendisine bağlı olan bir kamu (T.C. ZİRAAT) bankasını protokol imzalamaya ikna etmek suretiyle, özel bankaları kabule zorladığı 300 TL. promosyon ödemesini, getirmek istediği tek adam rejimine destek vermemizi sağlamak için kullanmaktadır. Daha açıkçası bu referandum rüşvetidir.

İşte tüm bu nedenlerle sizi, bankaların bu günlerde, sözleşme imzalamak için şubelerine çağırmalarına kulak tıkamaya ve hiçbir yaramıza merhem olmayacak, referandum rüşvetini elinizin tersiyle iterek, bankalara rehin olmamaya ve başta promosyon olmak üzere, haklarımızı almak için bundan sonra vereceğimiz mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Verilecek olan paranın promosyon değil bankaya rehin olmak anlamına geldiğini öne süren Güler, promosyon sözleşmesi imzalanırsa neler olabileceğini şöyle anlattı; “Promosyon almak için bankaya başvuran emekli, imzalayacağı anlaşma ile bankaya adeta rehin olacaktır. Zira bankayla anlaşma imzalayan emekli, maaşını 3 yıl süreyle ilgili bankadan almayı taahhüt edecek ve 3 yıl dolmadan herhangi bir nedenle, maaşını başka taşımaya kalkarsa SGK emeklinin almış olduğu promosyon miktarını maaşında kesip bankaya aktaracaktır. Daha açık bir ifadeyle emekli, promosyon almanın karşılığında SGK’ya maaşını bloke etme yetkisi verecektir. Yine emekli, elektrik, telefon, su, doğalgaz faturalarından en az ikisi için otomatik ödeme talimatı verecek, maaşının tamamını çekmeyecek, bu faturaların ödenmesi için bankada mutlaka para bulunduracaktır. Bu da yetmiyor, emeklinin yanlışlıkla maaşının tümünü çekmesi riskine karşı, banka emekliye ek hesap açacak, maaş hesabında para kalmamış olan emeklinin faturaları bu hesaptan ödenecektir. Böylece faturaları ek hesaptan ödenecek olan emekli fazla faiz ödemek zorunda kalacaktır. Tam olarak teyit edilmemiş olsa da, bankanın emekliye kredi kartı kullandıracağı ve kredi kartı ödemesi içinde bankada para bırakmak zorunda kalacağı, bırakmadığı takdirde, kredi kartı ödemesinin de ek hesaptan yapılacağına ilişkin haberler okumaktayız. 

Bütün bu şartları alt alta getirdiğimizde, yapılanın amacının, emekliye promosyon vermekten ziyade, emekliyi bankaya rehin etmek olduğu gayet açık görülmektedir. Daha açık bir ifadeyle, hedef emekliyi değil bankayı korumaktır.”

Emekliye promosyon verilmesi için, pazarlık yöntemine başvurulmasının, emekliyi bankaların insafına terk eden yanlış bir yöntem olduğunu ifade eden Güler; “Nitekim yapıldığı açıklanan protokolde yer alan yukarıdaki şartlarda bu söylemimizi doğrulamaktadır. Halbuki yapılması gereken 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesine gereğince ihale açmak ve ihalede en yüksek teklifi veren bankanın teklifinin diğer bankalara örnek gösterilerek protokol imzalanmasıdır. Zira ihale yöntemi bankalar arası rekabeti teşvik eden ve bu teşvik sayesinde emeklilere en iyi şartlarda promosyon verilmesini sağlayan bir yöntemdir. Hükümet sözcülerinin, övünerek uyguladıklarını açıkladıkları serbest piyasa kuralları da bunu gerektirir. Emeklilere, 300, 375 ve 450 TL promosyon verileceğinin protokole bağlanması da pazarlık yöntemine başvurulmasının neticesidir. Biz eminiz ki ihale açılmış olsaydı bankalar arası rekabet yaşanacak ve emeklilere daha yüksek rakamlarla promosyon verilecekti. 

İhale açmak yerine kamu bankasıyla protokol imzalanması, promosyon miktarlarının düşük tutulması ve Başkanlık sistemine geçişe ilişkin Anayasa değişiklik paketinin Nisan ayında halk oyuna sunulacağı düşünüldüğünde, promosyon olarak açıklanan bu rakamların aslında referandum rüşveti niteliğinde verileceği açıkça görülecektir. Promosyonu bir hak olarak değil de hükümet lütfüymüş gibi algılatan ve milyonlarca emeklinin oyunu, iktidarın yapmak istediği rejim değişikliğine destek verme yönünde kullanmasını sağlamayı amaçlayan, bu promosyon oyununu kabul etmiyoruz

Bu nedenle sendika olarak, önümüzdeki günlerde, emeklilere hak ettikleri rakamlarla promosyon verilmesi için çalışmalarımız ve mücadelemiz devam edecektir. Bunun sağlanması için tüm bankalarla görüşmeyi ve teklif alarak emeklileri rehin edecek şartlardan uzak, en iyi şartlarda promosyon vermeyi kabul eden bankalara geçmeye yönlendireceğiz” diye konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here