Hatay’ın Anavatana Katılışının 79. Yılı Kutlandı

0
104

Hatay’ın anavatana katılışının 79. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. 79. yıldönümü vesilesiyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenleri Atatürk Anıtı’nda Gürcistan Halk Dansları Ekibinin kısa bir folklor gösterisi ile başladı. Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulması ile süren program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Törene Hatay Valisi Erdal Ata, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay,  2’nci Hudut Alayı Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş,  Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu ve Erol Özkan, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri, askeri erkân, Kuvayi Milliye Dernekleri, şehit ve gazi dernekleri temsilcileri ile çok sayıda Hataylı katıldı.

Aynı gün saat 10.00’da Antakya Şehitliği’nde devam eden tören, Şehitler Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Ardından Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Erdal Ata; “Büyük bir sadakatle vatanına bağlı olan Hatay halkı, 79 yıl önce kendisine vurulmak istenen esaret zincirini kırmış ve şanlı tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Hatay, Milli Mücadele’nin ilk kurşununu atarak, Ata’sının bu mücadelede yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Hatay’ın ana vatana katılışının 79’uncu yıldönümü vesilesi ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun” diye konuştu. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’ın ana vatana katılışının yıldönümü vesilesi ile gönderdiği mesaj okundu.

Programın devamında Vali Ata, il protokolü ile birlikte Şehitliği gezerek şehit kabirlerine karanfiller bıraktı ve şehit yakınları ile sohbet ederek herhangi bir talepleri olup olmadığını sordu. Milletimizin birliği, devletimizin bekası için hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından şehitlikteki program, saygı atışı ile sona erdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here