Hatay’da FETÖ/PDY Soruşturmasında 15 Yıl Hapis İstemi

0
191

Hatay’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock’u kullandıkları iddia edilen 27’si tutuklu 30 sanık hakkında 15’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklanan Abidin A, Ahmet E, Ahmet G, Ahmet K, Ahmet S, Aydın D, Coşkun G, Davut A, Furkan Ö, Fürkan Y, Halil K, Hasan K, Hasan Y, Hikmet K, Mehmet B, Mehmet D, Mehmet S, Mehmet U, Mehmet T, Mustafa Y, Muzaffer K, Necip T, Necmettin K, Özcan K, Sabri T, Servet B. ve Servet G. ile gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şüpheliler Ahmet K, Gürkün A, Mehmet G. hakkında cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

“Terör örgütü kurmak ve yönetmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından şüpheliler hakkında 15’er yıl hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, sanıkların FETÖ/PDY’nin şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandıklarının tespit edildiği bilgisine de yer verildi. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Öksüz’ün Yeğeni de Göz Altında

Öte yandan, FETÖ/PDY’ye yönelik Hatay merkezli 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 104 zanlının arasında FETÖ’nün firari “hava kuvvetleri imamı” olduğu ileri sürülen Adil Öksüz’ün yeğeni Hüseyin Öksüz’ün de yer aldığı ortaya çıktı. FETÖ/PDY’nin Mustafa Kemal Üniversitesindeki (MKÜ) yapılanmasına yönelik olan operasyonda, gözaltına alınan zanlıların arasında FETÖ’nün Öksüz’ün yeğeni olan ve üniversitede profesörken meslekten ihraç edilen Hüseyin Öksüz’ün de bulunduğu öğrenildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here