Hassa Tüneli Projesi İTSO’da Masaya Yatırıldı

0
235

itso-hassa tünel1Yılmaz; “Proje Artık Hayata Geçirilmeli”

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında, işadamlarının sabırsızlıkla bekledikleri Hassa Tüneli Projesi ile ilgili toplantı düzenlendi. Toplantıya, Kalkınma Bakanlığından Veli Yılmaz ve Selçuk Yılmaz, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Ulaştırma Etütler Analiz Şefi Burhan İlhan, KGM Ekonomik ve Finansal Analiz Mühendisi Mehmet Çelikkaya, Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)’ndan Ekrem Öner, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Yönetim kurulu üyeleri Necat Özkaya, Bülent Seküçoğlu, Gassan Kuran, Ali Bulut katıldılar.

Bölgedeki ticareti geliştireceği öngörülen Hassa Tünel projesi ile ilgili bilgiler veren DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız; bölgede işsizliğin azalmasında Hassa Tünelinin önemli rol oynayacağını vurguladı.

Hassa Tünel projesinin hayata geçmesi ile ilgili Bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunduklarını belirten İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da, “Proje artık hayata geçirilmeli. Sanayici ve iş adamları da yatırıma yönelmeli” dedi.

itso-hassa tünel2

Sanayici ve iş adamlarının projeye destek olması için çalışma başlatılabileceğinin ifade edildiği toplantıda projenin işleyişi hakkında bilgiler veren Bakanlık yetkilileri ise, Hassa Tünel projesinin etüt çalışmasının bitirilme aşamasında olduğunu ifade ettiler. Bölgeden Genel müdürlüğe bu etüt çalışmasının sunulacağını belirten yetkililer, Genel Müdürlüğün kendi içinde bölgelerden gelen projeleri sıralandırarak, Kalkınma Bakanlığına bu projeleri teklif olarak sunacağını ifade ederken; “Kalkınma Bakanlığı da bunun fizibilite ve ÇED raporunu hazırlayıp, Genel Müdürlükte bir sıralama yapıldıktan sonra ikinci aşamada Kalkınma Bakanlığında sunulan teklifler,  ekonomik olarak yatırım programına girip girmeyeceği değerlendirilecek. Sistem bu şekilde ilerliyor. Hassa Tüneli için DSİ’de ve ÇED raporunda da sıkıntılar var” diyerek ziyaret sebeplerinin bu sıkıntıların nasıl aşılabileceği konusunda işadamları ve yatırımcılarla fikir alışverişinde bulunmak olduğunu iade ettiler.

Toplantıda, Hassa tünelinin bölgeye sağlayacağı katma değerler, yatırımcıların Hassa Organize Sanayi Bölgesine yapacağı yatırımlar, İskenderun Limanının ekonomiye etkileri, sanayici ve iş adamlarının Tünel projesine ne gibi destek sağlayabilecekleri konuşuldu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here