Gelişim Hastanesi Doktoru Özkan Özger’den Büyük Başarı

0
1361

gelişim hastanesi9Başarılı Ameliyatla Felçten Kurtuldu!

Dünya’da sadece 350 hastada olduğu öğrenilen omurilik kanamasına bağlı felç geçiren hasta 53 yaşındaki Münire Uymaz, bypass ameliyatı geçirmiş olması ve daha birçok hastalığı bulunmasına rağmen Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Özkan Özger’in başarılı ameliyatı sonrası felçten kurtuldu.

Münire Uymaz 17.09.2013 tarihinde şiddetli bel ve sırt ağrısı, bacaklarda kuvvetsizlik (felç) ile Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Özger’e başvurdu.

Yapılan tetkiklerinde omurilik kanalında kitle saptandı. Acil ameliyat kararı alındı. Münire Uymaz için ameliyat kararı vermek kalp damarları için geçirdiği bypass ameliyatından dolayı çok zor oldu. Üstelik başka hastalıkları da vardı. Kan sulandırıcının etkisi verilen ilaçlarla normal seviyelere çekilerek 19.09.2013 tarihinde ameliyata alındı. Ameliyatta bahsedilen kitlenin dünyada sadece 350 civarında hastada bildirilmiş omurilik kanamasına bağlı olduğu görüldü. Doktorunun ise bu sebeple ameliyat ettiği ikinci hastasıydı.

Son derece hassas aletlerle omurilik ameliyat esnasında kontrol altına alınarak sinir uyarıları takip edildi. Ameliyat biterken Münire Uymaz’ın sinirlerindeki iyileşme bilgisayar ekranına yansıdı. Taburcu olduğunda destekle de olsa ayağa kalkıp 5-10 adım atabiliyordu. Ve nihayet ameliyattan yaklaşık 40 gün sonra Münire Uymaz desteksiz bir şekilde, kendi başına yürüyerek doktoruna kontrole geldi.

Op. Dr. Özkan Özger, kan sulandırıcılara bağlı beyin kanamalarının daha öldürücü olduğunu ve daha sık karşılaştıklarını ancak omurilik kanamalarına çok-çok nadir rastladıklarını belirtti. Özger, omurilik kanamalarına zamanında müdahale edilmediği takdirde çok ciddi sakatlıklara neden olabileceğini söyledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here