Erdemir Zorlu Bir Yılı Yine Rekorla Bitirdi

0
83

erdemir açıklama1Erdemir Grubu, uluslararası piyasalarda fiyatların düşmesine ve artan ithalata rağmen 2015 yılında üretim rekoruna imza attı ve kârlılığını korudu. Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründeki zorlu koşullara rağmen yatırımlara devam ettiklerini belirtti.

Küresel çelik sektöründeki zorlu koşullara rağmen 2015 yılını üretim rekoruyla kapatan Erdemir Grubu, son iki yıldır büyük bir ivmeyle yeni yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Gerek uluslararası piyasalarda demir çelik fiyatlarının düşmesi, gerekse Türkiye’nin demir çelikte net ithalatçı durumuna geçmesi gibi gelişmelere rağmen Erdemir Grubu, 2015 yılında 8.9 milyon ton ham çelik ve 7 milyon 400 bin ton yassı ürün üretimi gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı.

Birçok yeni yatırımı hayata geçirdiklerini belirten Ali Pandır; “2019 yılına kadar 1 milyar dolara yakın tutarda yatırımımızı hayata geçirmiş olacağız. Yatırımlarımız bütün zorlu koşullara rağmen devam ediyor” dedi.

Türkiye’deki ham çelik üretiminin yüzde 28’ini tek başına gerçekleştiren Erdemir Grubu’nun 2015 yılı cirosu 4.4 milyar dolar, FAVÖK’ü 770 milyon dolar, net kârı ise 414 milyon dolar oldu.  2015 yılında sıvı çelik üretimi önceki yıla göre yüzde 5 arttıran Erdemir Grubu, 2015 yılında 42 ülkeye ihracat yaptı. Bu sonuçlarla Erdemir Grubu, küresel piyasalardaki dalgalanmalara ve çelik fiyatlarındaki keskin düşüşlere rağmen 2015 yılını hedeflerine uygun bir şekilde geride bıraktı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here