Ercan Yıldırım; “İran Çeliği Yerli Üreticiye Baskı Yapıyor”

0
66

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komite Toplantısını Yaptı

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Müşterek Meslek Komite toplantısını gerçekleştirdi. Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası’nda Müşterek Meslek Komite Başkanlarına saat 09;00’da verilen kahvaltının ardından meclis salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım; “Odamız meslek komitelerinin başkanları ile sektörlerin sorunlarını tartışmak, çözüm önerilerini almak ve müşterek bir hareket çizgisi belirlemek adına bir araya gelmiş bulunuyoruz. Meslek komitelerimizle yılda iki defa rutin toplantı gerçekleştiriyoruz. İhtiyaç hissedilmesi halinde de çağrı usulüyle bir araya gelerek oluşan sorunları ve çözüm yollarını belirliyoruz.

İştiraklerinizden ötürü hepinize teşekkür ediyorum. Sizlerden aldığımız güç ve yetkiyle bir dizi faaliyet gerçekleştirdik. Malumunuz üzere ilçemizde taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerin öğle yemekleri ilçe dışından geliyordu. Bu konuda yaptığımız girişimler olumlu sonuçlar verdi. İlçemizdeki yemek firmaları ile konunun üzerine giderek yerel yönetimlerinde desteğiyle sorunu çözüme kavuşturduk.

Bir diğer önemli husus ta Ücretli otobanın çevre yoluna dönüşmesi idi. Bu konuda İskenderun’dan Erzin ilçemize kadar bölgemizdeki odalar ve sivil toplum kuruluşlarının imzalarını alarak ilgili bakanlığı gittik. Otoban turnikelerinin Erzin Gözeneler mevkisine alınmasını istedik. Gözeneler ile İskenderun arasındaki ücretin Erzin Gişelerinde peşin tahsil edilmesi teklifini yaptık. Teklifimiz olumlu karşılandı. Yakın zamanda ücretli otobanı çevre yoluna dönüştürmüş olacaklar. Erzin, Dörtyol ve Payas’tan bu çevre yoluna alternatif bağlantı yolları kurularak ulaşım hizmetlerinde önemli bir rahatlama sağlanacak” dedi.

Bölgedeki demir çelik sektörünün önemli sıkıntılar yaşadığını da belirten Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım; “Ülkemizdeki birçok sektörde olduğu gibi girdi maliyetlerinde gözle görülür bir artış var. Özellikle elektriğe gelen zamlar bütün imalat sektörünü olumsuz etkiledi. Demir çelik sektöründe ise özellikle İran’dan ülkemize mamul geliyor olması sıkıntının boyutlarını daha da arttırdı. Demir çelik üreticimiz, üretim maliyetleri yüzünden rekabet şansını tamamen yitirmiş durumda. Bu konuyu bir rapor halinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine rapor ettik ve ilgili bakanlıklarla görüşülmesini istedik.

Konuyu aynı zamanda Ak Parti Hatay Milletvekili ve MKYK Üyesi Sayın Hacı Bayram Türkoğlu’na, CHP Hatay milletvekili Sayın Av. Suzan Şahin’e ve MHP Milletvekili Sayın Lütfi Kaşıkçı’ya da ileterek desteklerini talep ettik. Bu süre zarfından Dörtyol Devlet Hastanemize eskisi kullanım dışı kaldığından yeni bir NST cihazını sizlerin destekleriyle alarak hibe ettik. Ayrıca Toplu Konut İdaresi marifetiyle bölgemizde soğuk hava depolarının kurulması için girişimde bulunduk” dedi.

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın yaptığı açıklamaların ardından sektör temsilcileri sırayla söz alarak meslek alanlarıyla ilgili sorun ve talepleri dile getirdi. Öneriler not edilerek ileriki günlerde her meslek komitesi için ayrı-ayrı raporların düzenlenmesi kararlaştırıldı. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here