Culha; “Cennetimizi, Cehenneme Dönüştürmek İsteyenlere Asla İzin Vermeyiz”

1
145

arsuz termik santral4Arsuz Kale Mahallesine termik santral yapılacağını öğrenmesinin ardından bir açıklama yapan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha; “Kale Mahallemizin termik santralle cehenneme dönüşmesine asla göz yummayacağız” dedi.

Kale Mahallesi’ne termik santral yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu talep edildiğini gayrimenkul ve inşaat fuarı MIPIM’na katılmak üzere bulunduğu Fransa’nın Cannes şehrinde öğrendiğini kaydeden Culha; “Dağları, denizi, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginliği ile turizm-kültür kenti olma yolunda önemli adımlar attığımız ilçemiz Arsuz’da termik santral kurulması değil, kurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED raporu talep edilmesi bile bütün Arsuzlular’ı olduğu gibi bütün bölgeyi rahatsız etmiştir. Yeni kurulan, turizm konusunda önemli atılımlar yaptığımız ilçemizde şehir konseptine ters düşecek, çevre kirliliği oluşturacak her türlü yatırıma karşı olduğumuzu her platformda dile getirmiş bir belediye başkanı olarak, halkımızla birlikte bir kez daha haykırıyoruz: Ağır sanayi ve termik santraller nedeniyle zaten nefes alamaz durumda olan körfezimizde yaşanacak ve nefes alınabilecek tek yer olan ilçemiz Arsuz’da termik santral yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

arsuz termik santral1

İlçemizi, Bodrum, Antalya, Marmaris standardına taşımak için girişimler yaparken, el değmemiş bakir koylarına sahip yeryüzü cenneti olan Arsuz’un önemli bir parçası olan Kale Mahallemizin termik santralle cehenneme dönüşmesine asla göz yummayacağız. Nefes alma hakkımızı savunmak için, denizimiz için, doğamız için, sağlığımızın ve yaşamımızın karartılmasını engellemek için halkımızla birlikte her türlü mücadeleyi vermeye hazırız. Tüm ekibimizle birlikte konunun yakın takipsiyiz. Şimdi olduğu gibi yurtdışı dönüşümde de konuyla ilgili tüm gelişmeleri kamuoyuyla ve halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Sahip olduğu eşsiz doğası, binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış geçmişi ve dünyanın her yerinden konuk ettiği turist potansiyeliyle evrensel bir ilçe statüsüne sahip olan ilçemiz Arsuz’un üzerinde dolaşan ‘kara bulutları’ hep birlikte dağıtacağız” dedi.

1 YORUM

 1. Bu termik santral tamamen kandırmaca, proje firması ile ÇED başvuru dosyasını hazırlayan firma aynı yani Mgs firmasıdır. Bunlar bu şekilde proje hazırlayıp çed belgesi alarak projeyi yabancılara yüksek fiyata satmak için tasarlıyorlar. mgs firması sözde bu tür santrallerin çevresel etkilerini değerlendirecek olan ve çevre bakanlığından bununla ilgili yetki alan firmadır. Söz de tarafsız olaması gerekiyor. Aşağıda verilen linkteki dosyayı incelerseniz göreceksiniz ki papatya elektrik firması ile mgs firmasının adresleri aynı faksları aynı.
  http://www.csb.gov.tr/iller/hatay/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=88202

  Bununla ilgili olarak 29/03/2016 tarihinde yöre halkını bilgilendirmek için termik santralinin yapılacağı yere yakın bir yerde toplantı yapacaklar. toplantıda sözde emisyonları kontrol edeceklerini yeni bir sistem ve teknik kullanacaklarını söyleyecekler. Çevrenize bir bakın hangi termik santral çevreci oldu ki bu olsun. Bunlar aç gözlü insanlar buna izin vermeyelim.


  Hasan YILMAZ
  Environmental Director
  yilmazh@eea.europa.eu
  yorumcu06@yandex.com

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here