“Coşkulu Mısralar Milletimizi Uyandırmıştır!”

0
451

İstiklal Marşının Kabulünün 92. Yıldönümü Törenle Kutlandı

İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla İskenderun Belediye Kültür Sarayı’nda program düzenlendi.

İskenderun Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programa, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkan Vekili Ahmet Birsel Aktaş, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral N.Atilla Demirhan,  İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı P. Alb. Ali Mücahit Sırmacı, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, İskenderun Jandarma Komutanı J. Yzb. Kamil Türkdönmez, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Kd. Bnb. Özden O. Dürüst, 51.Bakım Merkezi Komutanı Bkm. Albay Ünal Hoşgör, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem Keleşoğlu, diğer protokol üyeleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen kurtuluş savaşımızın tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlandığını belirten İskenderun Lisesi Müdürü Ali Kuruca; “İstiklal mücadelemiz esnasında, milletimizin uyanmasında Mehmet Akif’in esarete isyan ederek vatan aşkını dile getiren coşkulu mısralarının büyük katkısı olmuştur” dedi.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan İskenderun Lisesi tarih öğretmeni Selahattin Cesur, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatarak, “Mehmet Akif, sadece eserleriyle değil, hayatıyla da örnek olan insan” diye konuştu.

Şiir okunan programda, müzikli şiir ve sunum da yer aldı. Sunumda İskenderun Lisesi öğrencilerinin, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızı yazmaya nasıl karar verdiği ve hangi duygular ile yazdığını anlatan sunumu salondakilerden büyük alkış topladı. Program sonunda protokol üyeleri, etkinlikte görev alan öğretmen ve öğrencileri kutladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here