CHP’nin 100. Kuruluş Yıldönümü İskenderun’da Kutlandı

0
28

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’de kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 100. kuruluş yıldönümünü kutladı. Ülke genelinde il ve ilçe örgütleri tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan 100. Kuruluş Yıldönümü, kentimizde ise yaşanan deprem felaketi nedeniyle buruk kutlandı.

Bu kapsamda CHP İskenderun İlçe Örgütü tarafından Hatay Büyükşehir Belediyesi Karaağaç Şarkkonak Çok Amaçlı Salonunda bir kokteyl düzenlendi.

CHP’nin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen programa; Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Servet Mullaoğlu, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Defne İlçe Başkanı Ozan Öfkeli, İl Başkan Yardımcısı Ayhan Kıt, CHP İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahuoğlu, Hatay Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri, muhtarlar katıldı.

Partililerin bir araya geldiği etkinlikte, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Başkanvekili Hikmet Nurlu yaptı.

Konuşmasına, asrın felaketinin yaşandığı depremde vefat eden tüm canlarımıza rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar temennisinde bulunarak başlayan Nurlu; “Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren, çok partili sistemi getiren, ulusal birliği gökkuşağı renkleriyle sağlayan CHP’nin 100. yıl kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Ülkemiz yarım asırdır neoliberal sağ politikalarla yönetildiği için Atatürk devrim ve ilkelerinden uzaklaşıp, ekonomik, sosyal, siyasal alanda bir çıkmaza girmiştir.

100 yıllık bir çınar olan CHP, 4-11 Eylül 1919 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkanlığında Sivas Kongresinde Partinin ilk kurultayında tam bağımsızlık ve Anti Emperyalist ilke olarak kabul edilmiştir. Önümüzdeki günlerde yapılacak tüzük kurultayında partimizde tam demokrasiyi, ülkemizde tam demokrasiyi, üyelerle ön seçimi hak, hukuk ve adaleti, parti içi demokrasiyi hesap verebilirliği, üyenin söz ve karar sahibi olduğu demokratik süreci inşa eden seçme ve seçilme hakkının teminatı olan CHP’nin iktidarı kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen kutlama etkinliğinde, yapılan konuşmaların ardından 100. yıl pastası hep birlikte kesildi. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here