Burundi Cumhuriyetinden Gelen İş Adamları İTSO’yu Ziyaret Etti

0
235

itso-burundi1Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSİAD) yönetimi Afrika ülkesi olan Burundili iş adamları ile birlikte İTSO Yönetimine ziyarette bulundular.

Burundi Cumhuriyeti Bölgesel Ticaret Odaları Başkanları ve iş adamları TUSKON Çatısı altında Gaziantep’e düzenlenen toplantıya katılmak üzere Türkiye’ye geldiler. Hatay ve İskenderun’daki sanayi yatırımlarını da yerinde inceleyen heyete ev sahipliği yapan KİSİAD Başkanı Tamer Eker, İTSO ziyaretinde yaptığı konuşmasında; “Tuskon Dünya Ticaret köprüsü toplantısı Gaziantep’de yapılıyor. Bu kapsamda dünyanın değişik ülkelerinden gelen yatırımcılar bölgemizdeki sanayi tesislerini de gezmeleri ve inceleme fırsatı buluyorlar. Burundi’den gelen heyete de KİSİAD olarak bizler Hatay’daki sanayi ve yatırım merkezlerini gezdirdik ve çok ciddi görüşmeler yapıldı ve Burundili iş adamları bölgemizde sanayicilerle çalışabileceklerini ifade ettiler” dedi.

itso-burundi2

  Burundi Cumhuriyeti’nde bulunan Türk Müteşebbis iş adamı Mustafa Aslan ise, ülkenin genel durumu hakkında İTSO yönetimine bilgiler vererek; “Burundi, Güney Afrika ülkesinde çok verimli toprakları olan Karadeniz iklimi gibi iklime sahip olan bir şehir. Burundili iş adamları şehrimizde özellikle inşaat sektörü, yapı ve denetim malzemeleri ile ilgilendiler. Ülkelerinde özellikle enerji sorunları var. Bu bağlamda iki ülke arasında karşılıklı ticari ilişkiler arttırılabilir ve Türk iş adamlarımızı Burundi de yatırım yapmamaları için hiçbir sebep yok” diye konuştu.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “İskenderun sanayi ve liman şehri, Türkiye’nin demir-çelik ihtiyacının yüzde 40’ı bizim bölgeden karşılanıyor. Filtre sektörü de bölgemizde çok gelişmiştir.  İskenderun Suriye sınırına yakın olması sebebiyle çok önemli bir konuma sahip, bu bakımdan komşu ülkeleri bölgemizden çok büyük ihracatlar yapılmaktadır” dedi.

Burundi heyetinin konuşmalarını İngilizce olarak tercüme eden İTSO Başkan vekili Çağrı Belibağlı ise, Burundi heyetinin İskenderun’daki yatırımları incelediklerini ve çok etkilendiklerini, İskenderun ile Burundi arasında ticari ilişkilerin olabileceğini söylediklerini ifade etti.  Burundi Bölgesel Ticaret Odaları Başkanı Econi Nijimbere, Hatay’da çok sıcak karşılandıklarını, İTSO heyeti tarafından kendilerine çok yakın ilgi gösterilmesinden dolayı memnuniyetlerini ifade ederek, Burundi ile Türkiye arasında ticari yatırımların olabilmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here