Belen’li Gençler Erasmus+ Projesi İle 2019 Avrupa Kültür Başkenti Bulgaristan’da Buluştu

0
204

11-19 Haziran 2018 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Plovdiv şehrinde gerçekleşen ve Belen Kaymakamlığı’nın proje ortağı olduğu Erasmus+ ‘Celebrating Cultures’ adlı proje İtalya, Romanya ve Türkiye’den toplam 24 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Proje süresince katılımcıların kültür farklılıklarını anlatma, eğitim sistemi hakkında genel görüş bildirme, örf, adet ve geleneksel kıyafetleri ile ilgili tanıtımlar yapıldı. Gençler proje süresi boyunca aktif bir katılım sağlayarak, yaptıkları faaliyetlerle ilgili tiyatro gösterisi ve kısa filmler eşliğinde sunumlar yaptılar.

 

Proje faaliyetlerinin yanı sıra Bizans ve Osmanlı kültürünün bir arada görülebildiği, modern yapılarla tarihi dokuyu iç içe muhafaza eden şehir olan Plovdiv’i gezen katılımcılar Osmanlı eserlerinden olan Cuma Cami ve Hisar Kapısı’nı ziyaret ederek bu bölgede yaşayan, benliğini ve kültürünü kaybetmemiş, Türkçe konuşan insanlarla sohbet etme imkanı buldular.

Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, bu projeler ile gençlerin farklı kültür, dil, din ve ırktan katılımcılar bir araya geldiğini, kültürümüzü yansıtarak, farklı kültürleri öğrendiklerini ifade etti. Kaymakam Aydın, Bulgaristan’a proje kapsamında ilk defa katılım sağlandığını belirterek geçmişin ruhunu bugünle uyum içinde geleceğe taşıyan Plovdiv’i gençlerle buluşturduğu için Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’e  teşekkür etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here