Belediye Kültür Merkezinde “Mehmet Akif” Anıldı

0
104

mehmet akif anma1İskenderun Belediye Kültür Merkezi’nde “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü” ve “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” gerçekleştirildi. İskenderun Anadolu Lisesince hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Etkinliğe, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, Ak Parti Hatay Milletvekili TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Kur. Erdinç Balkan, İlçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Güven, daire amir müdürleri ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan İskenderun Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Okan Geyikçigil; “İstiklal Marşı, bir kahramanlık destanıdır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bunların hatırlanması gerekir. İşte kara günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız İstiklal Marşı, milletimizin sinesinden çıkmıştır” dedi.

mehmet akif anma2

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile ilgili konuşmalar yapıldı. Konuşmacılar; “Akif’in şahsiyetini anlayabilmek için onun şahsiyetinde taşıdığı değerlere bakmak gerekir. Mehmet Akif Ersoy, ‘Ahlak Nizamı’ değerlerini bünyesinde taşıyan biridir. Dürüstlük, ahde vefa, dini bütün, şefkatli, merhametli, milliyetperver, halkla iç içe, ahlaklı olma gibi nitelikler toplumun önünde yürüyen aydın bir kişilikte görülebilecek özelliklerdir. Akif’in bu özellikleri eserlerine de yansır” görüşlerine yer verdiler.

İskenderun Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirin okunmasının ardından, “Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı ve İstiklal Marşı’nın Yazılış Öyküsü” gösterisi oratoryo şeklinde sahnelendi. Ayakta dakikalarca alkışlanan gösteri sonrasında, protokol mensupları başarılı öğrencileri tek-tek tebrik ettiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here