Bakan Çavuşoğlu’ndan Yerel Basına Destek Sözü

0
55

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Alanya Gazetesinin 51, Dim TV’nin 1’inci kuruluş yıldönümlerinin kutlandığı özel gecede, yerel basına destek sözü verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Türk basınının çoğu Cemiyet Başkanı 48 önemli ismi ve seçkin konukların katıldığı görkemli gecede, Shaman Grubu ve Neco sahne aldı.

Okurlarıyla ilk kez 1 Eylül 1968’de buluşan Yeni Alanya 51. yaşına girmenin onurunu ve gururunu yaşarken, Dim Medya A.Ş. bünyesinde hizmete giren Alanya’nın yeni nesil televizyonu Dim TV’de 1. kuruluş yıldönümüne ulaştı. Dim Medya A.Ş, Yeni Alanya ve Dim TV’nin kuruluş yıldönümleri nedeniyle özel bir kutlama organize etti. Kutlama programı ’51 Yılda 51 Yeni Alanya’ sergisinin açılışıyla başladı. Gecede Yeni Alanya ve Dim TV yıldönümü sunumları gerçekleştirildi. Shaman Dans Grubu gösterisi ile renklenen gecede ünlü sanatçı Neco sahne aldı.

Rabbit Restoran’da gerçekleşen kutlamada Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim’in konukları arasında Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun yanı sıra, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya’da bulunan siyasi partilerin ilçe başkanları, Alanya’da hizmet veren esnaf odaları başkanları, Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, TGF Genel Başkanı ve Eskişehir GC Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Genel Başkan Yardımcısı Osman Altınışık, İskenderun GC Başkanı Veysel Cıncık ile pek çok şehrin gazeteciler cemiyeti başkanları vardı. Geceye yaklaşık 300 kişilik seçkin bir davetli grubu iştirak etti.

Gecenin açılış konuşmasını Mehmet Ali Dim yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendilerini asla yalnız bırakmadığını belirten DİM Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, Bakan Çavuşoğlu’nun Alanya’ya çok değer verdiğini kaydetti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise; “Basın kurumu tarafından bazı kararlar alınarak mutlaka İstanbul, İzmir ve Ankara’daki gazetelere verilen kredileri Anadolu gazetelerine de verilmeli. Ayrıca Basın İlan Kurumu’nun bizlerden almış olduğu yüzde 15 bir komisyon var. Bu yılda 10 milyon yapıyor, bu para çarçur ediliyor. Bu para da Anadolu basınına destek olarak kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

“Yerel Basına Destek Vereceğiz”

Türkiye’nin her yerinde yerel medyanın dinamik ve canlı olduğunu gördüğünü dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise; “Bizi eleştirsin, eleştirmesin fark etmez. Medyanın görevi eleştirmektir. Mehmet Ali’de bizi çok eleştirir. Basın ve ifade özgürlüğü bu demektir. Devletin hassas olduğu konu, terördür. Teröre kucak açan kim olursa olsun, o özgürlükten, bu özgürlükten yararlanamaz. Terörden çok çektik, kayıplar verdik ama mücadele ettik. Kahramanlarımız sayesinde içerde temizledik, sınırda da mücadelemizi veriyoruz” diye konuştu.

Son dönemlerde yükselen kağıt fiyatları ve gazetelerin kapanmasıyla ilgili de konuşan Bakan Çavuşoğlu; “Arkadaşlarımızla gerekli çalışmaları yapıyoruz. Medyaya gereken desteği vererek yaşatacağız” dedi.

Davete katılmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, basının dünyadaki önemine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından, tüm konuklarla birlikte 51’inci yıl pastası kesilirken, Mehmet Ali Dim tüm misafirlerine hediye takdim etti. Muhteşem gece, Shaman dans grubunun gösterisi ve Neco konseri ile son buldu. İGC Başkanı Veysel Cıncık, Dış İşyeri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na, yönetim kurulu adına hediye takdim etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here