Arsuz’da ÇED Toplantısı, Halkın Tepkisi Üzerine İptal Edildi

0
76

Kale Mahallesi’nde yapılmak istenen “Krom Ocağı Ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı Halkın Katılım Toplantısı”, halkın bu konu hakkında bilgilenmek istememesi üzerine Oturum Başkanı Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Kadir Özer tarafından sona erdirildi.

Arsuz Madencilik İnş. Nak. ve Petrol Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı ile ilgili ÇED Toplantısına ilişkin Halkın Bilgilendirme Toplantısı, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, önceki dönem Belediye Başkanı Nazım Culha, meclis üyeleri, İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, yöre halkının ve duyarlı vatandaşların tepkisi altında bilgilenmek istemedikleri gerekçesiyle yapılmadı.

Toplantının yapılmaması için duyarlı davranan herkese teşekkür eden ÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara; “Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı ile ilgili ÇED Toplantısına ilişkin Halkın Bilgilendirme Toplantısı, kentin önde gelenleri ve duyarlı vatandaşların tepkisi altında bilgilenmek istemedikleri gerekçesiyle yapılmamıştır. Tutanaklara bu şekilde geçmiştir, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Mahalleliye destek veren Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Kale Mahallesi İlkokulu’nda gerçekleştirilmek istenen toplantıya katılarak halkın yanında yer aldı ve bu toplantının yapılmaması yönünde beyanda bulundu. Mevcutta bir tesisin zaten var olduğunu belirten Başkan Güven, bu tesisin genişletilmesi durumunda doğaya ve en çokta kale mahallesinde yaşayan halk başta olmak üzere tüm ilçe halkına zarar vereceğini belirtti.

Arsuz’un bir turizm ve tarım ilçesi olduğunu söyleyen Dr. Asaf Güven; “Turizm ve tarıma zarar verecek her türlü girişime karşı olduğumuzu burada bir kez daha gösterdik. Özellikle duyarlı halkımızla birlikte bu işi gerçekleştirdik.

İlçemiz inşallah önemli turizm merkezlerinden birisi olacak. Ve özellikle de kale halkına duyarlı oldukları için teşekkür ediyorum. Onlar daha sonra ne kadar büyük bir iş başardıklarının farkına varacaklardır. Bunun hem turizm hem de tarım olarak karşılığını alacaklardır. Burada olan tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here