Türkiye’nin Ekonomik Gidişatı Osmaniye’de Masaya Yatırıldı

0
206

osmaniye osb6Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz; “Demir Çelik ve Petro Kimyada İlerleyemezseniz, Sanayileşme Söz Konusu Olamaz”

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ekonomi Zirvesi’nde Türkiye’nin ekonomik anlamda gidişatı ve demir çelik sektörü masaya yatırıldı. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; Osmaniye Valisi Kerem Al, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat, Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, İstanbul Medipol Üniversitesi İYBF ÖÜ Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Kerem Alkin ve Halk Yatırım Baş Ekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, Osmaniye OSB Başkanvekili Şerif Tosyalı, iş adamları ve davetliler katıldı.

Panelin moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat yaptı. İki bölümden oluşan panelin ilk bölümünde konuşma kürsüsüne, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz geldi.

İlk konuşmayı yapan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye’nin yassı çelik tesisi olan Osmaniye Tosçelik Yassı ve Yapısal Üretim Tesisi ile Tosyalı Holding ile Japon Toyo Kohan firması ile ortaklaşa kurulan Tosyalı Toyo yatırımı hakkında bilgi verdi. Osmaniye’deki yatırımların hızla devam ettiğini belirten iş adamı Fuat Tosyalı; “Dünyanın birçok yerinde işlerimiz var. Gelişim ve dönüşümleri rahat bir şekilde görüyoruz. En son yatırımımız olan Tosyalı-Toyo yatırımımız Türkiye’deki yatırımlarımızı taçlandırdı. Bu yatırımızla bölgemizde yeni kümelenmeler olacaktır. Bu da ülkemize ekonomik anlamda katkı sağlayacak olurken, insanlarımıza da iş istihdamı sağlayacaktır. Dünyanın en iyi normlarında üretimler sağlayacağız. Türkiye’de ilk defa üretilecek film kaplı çelikler ve yine Türkiye’de ilk defa piyasaya sürülecek çelik kaplı levhalar üreteceğiz. Beyaz eşya sektörü de ürünlerimizi bekliyor. Kaliteli ve çok geniş yelpazede ürünlerimiz olacak” dedi.

Tosyalı-Toyo yatırımı ile özellikle gıda ambalajın bu bölgede çok gelişeceğine dikkati çeken Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı; “Bölgemizin limana yakınlığı büyük avantaj sağlıyor. Tosyalı-Toyo ile küçük küçük sanayi kümelenmeleri oluşacak. Teknolojinin en son ürünleri ile üretimlerimizi gerçekleştireceğiz. Özellikle üreteceğimiz kalaylı teneke Osmaniye ile özgü yer fıstığının da önünü açacak. Çünkü tarım ürünü olan fıstık kalaylı teneke ile ihraç edildiğinde daha uzun ömürlü olacak. Ortağımız Toyo Kohan’ın bu konuda çok büyük tecrübesi var. Bu da Osmaniye için büyük bir şanstır” diye konuştu.

osmaniye osb7

Moderatör Osman Arolat’ın söz verdiği Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ise, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’dan övgüyle bahsederken, Tosyalı’nın başarısının herkese örnek olmasını diledi. Bir ülkenin en önemli konusunun enerji arz güvenliği olduğunun altını çizen Yavuz; “Bu noktada siz geleceğinizi tamamlayamazsanız söz sahibi olamazsınız. Türkiye’de sanayileşme iddiasının en önemli iki sektörünü temsil ediyoruz. Birincisi demir çelik, ikincisi ise petro kimya. Bu iki sahada ilerleyemezseniz, sanayileşme söz konusu olamaz” dedi.

Dünya Ekonomisinde Büyük Yarış Var

Ekonomi zirvesinin ikinci bölümünde ise İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Kerem Alkin ile Baş Ekonomist Berna Kıvcı Tokalı, katılımcılara önemli konularda bilgiler aktardı. Ekonomist Prof Dr. Kerem Alkin, dünya ekonomisinde büyük yarış olduğunu belirterek, Çin’in dünya ekonomisinde ABD ile yarışmak gibi bir hedefi olduğunu, ancak bunun kolay olmadığını vurguladı.

Konuşmaların ardından panelistler konukların sorularını cevapladı. Panelin sonunda ise, Osmaniye Valisi Kerem Al, günün anısına Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat’a, Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz’a, ekonomistler Prof. Dr. Kerem Alkin ve Berna Kıvcı Tokalı’ya hediye takdim etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here