Hatay BŞB’den, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Özel Etkinlik

0
101

kadınlar-büyükşehir1Nazan Savaş: “Kadının Toplumsal Hayattaki Rolü Hem Büyük Hem de Vazgeçilmezdir”

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) kadınların toplum nezdindeki yerinin önemine dair farkındalık oluşturmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Ottoman Palace’de kadınlara özel yemekli bir etkinlik düzenledi.

Kadınların her alanda etkin olmaları gerektiğini savunan ve bu anlamda ortaya koyduğu projelerle takdir toplayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın farkındalık yaratılması için düzenlenmesini istediği etkinliğe, kadın ve çocuklara gösterdiği hassasiyet ve özel duyarlılıkla tanınan Başkan Savaş’ın eşi Doç. Dr. Nazan Savaş’ın yanı sıra 500’e yakın HBB personeli katılım gösterdi.

Günün anlam ve önemi itibariyle bir konuşma yapan Nazan Savaş; “Geçen yıl bugünü 100 kişilik bir toplulukla kutladık. O zaman herkes kendi imkânları ile gelmişti. Ben o zaman kendime bir söz vermiştim, seneye HBB olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sizleri ağırlayacağız demiştim. Bugün görüyorum ki bu isteğim gerçekleşti. Bu özel günde bir arada olmak gerçekten çok anlamlı. Biz kadınlar olarak toplumun daha ileri taşınması noktasında annelik gibi kutsal bir göreve sahibiz. Aynı zamanda her birimiz iş hayatında önemli görevler üstlenen ve toplumumuza yaralı olan bireyleriz. Bu bilinçten yola çıkarak kadının toplumsal alanlardaki rolü hem büyük hem de vazgeçilmezdir” şeklinde konuştu.

kadınlar-büyükşehir2

“HBB Olarak Fırsat ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinden Yanayız”

Konuşmasına alkışlar eşliğinde devam eden Nazan Savaş; “Tanrı iki cinsiyeti yaratmış; erkek kadınsız kadın da erkeksiz olmaz. İkisi de birbirlerini tamamlayan varlıklar. İkisi arasında biyolojik olarak eşitlik olamaz ama fırsat eşitliği bakımından eşit olmak zorundalar. HBB olarak fırsat ve toplumsal cinsiyet eşitliğinden yanayız. Kadınlara da erkeklere davranıldığı gibi eşit davranılmasını istiyoruz. Kadınlar olarak nicel değil, nitelikli olmak zorundayız. Üzerimize düşen her görevi yapmak zorundayız. Toplumda kadının yeri çok yeni, bu açığı ancak çok çalışarak kapatabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kadınların birbirleriyle dayanışma içinde olduğu ve bir gün değil her gün fırsat eşitliğini savunmak üzere bir araya geldiği özel gecede, kadınlara ve çocuklara verdiği karşılıksız destekle gönüllerde yer eden Doç. Dr. Nazan Savaş’a çiçek takdim edildi. Bu anlamlı geceye katılım gösteren kadınlara da HBB tarafından karanfiller dağıtıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen anlamlı ve özel gece çekilen anı fotoğrafıyla sona erdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here