Melek Demir; “Cansel Buse İntihar Etmedi, Katledildi!”

0
270

kadın platformu1İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Melek Demir; “Cansel Buse İntihar Etmedi, Katledildi!”

İskenderun Kadın Platformu, 17 yaşındaki Cansel Buse’nin öğretmenin tecavüzüne uğramasının ardından bu duruma katlanamayarak intihar etmesi ile ilgili bir açıklama yaparak, yaşanan olayın bir intihar değil cinayet olduğunu savundu.

İskenderun Kadın Platformu adına açıklamayı Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Melek Demir yaptı. Ülkemizde her gün 5 kadının katledildiğini kaydeden Demir; “Erkek devlet şiddeti bu kez Kayseri’de lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki kız kardeşimiz Cansel Buse’yi katletti. Bir hafta önce Matematik öğretmeni Bayram Özcan tarafından tecavüze uğrayan Cansel, durumu okul yönetimine bildirmesine rağmen, daha önce de cinsel istismardan sabıkası olan öğretmen hakkında hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu yaptığı açıklamada olayın ‘adli bir vaka’ olduğunu, adliyeye savcılığa intikal ettiğini, okul yönetiminin açığa alındığını ve öğretmenin tutuklandığını söylüyor.

Cinsel istismarı sıradanlaştıran Çandıroğlu’na hatırlatıyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. Tecavüzün üzerini örtmekle meşgul okul yönetimi en az tecavüzcü öğretmen kadar suçludur. Soruşturma açılan öğretmene verilecek olan uzaklaştırma cezasının da olayın üstünden zaman geçince göreve iade ile sonuçlanacağını biliyoruz. Tecavüzü meşrulaştıran erkek devlet bunlara sessiz kalan yönetimin arkasında olacaktır. Biz biliyoruz ki nasıl Özgecan Aslan’ın tek katili onu öldürenler değilse, Cansel’in de tek katili ona tecavüz eden değildir. AKP iktidarının her gün gerici, kadın düşmanı söylem ve uygulamaları, erkek şiddeti ve yargısıyla birleşerek her gün yeni bir katliamı körüklüyor. Tacizin, tecavüzün üzerini örten, görmezden gelenler de, tecavüzcülere ve kadın katillerine tahrik indirimi sağlayan yargı sistemi de bu cinayetin sorumlularıdır” dedi.

Erkek egemen sisteme karşı olduklarını kaydeden Demir; Kadınları yalnızca eve kapatacak kanunlar, torba yasalar çıkartıldıkça, biz kadınların modern hayattaki, işyerlerimizdeki, okullarımızdaki, hayatın her alanındaki haklarımız törpülenmeye çalışılıyor. Biz kadınlar, Cansel’i intihara sürükleyen erkek egemen sisteme karşı ses çıkarıyoruz. Yaşamımıza göz diken bu nefret iktidarına karşı sessiz kalmıyor, isyan ediyoruz. Bizler pembe taksilerinizi, pembe okullarınızı, pembe hayatlarınızı kabul etmiyor, kendi yaşam hakkımızı eşit şartlarda öldürülmeden, tecavüze maruz kalmadan yaşamak için mücadele ediyoruz.

Kaçta sokağa çıkacağımızdan, kaç çocuk doğuracağımıza yaşamımıza göz diken bu karanlığı yırtacağımızı yineliyoruz. İskenderun Kadın Platformu olarak her gün evinde sokakta işyerinde ya da okulunda katledilen tacize tecavüze uğrayan Cansel Buse ve onlarca kadının sorumlusu olan kadın düşmanı cinsiyetçi zihniyetin ortadan kalkması için her alanda mücadele etmeye ve sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here