Vali Topaca; “Üretimi Yapan İnsandır”

0
538

okul açılışı3Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu’nun Açılışı Yapıldı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından düzenlenen hain saldırıda kızı ile birlikte 14 Ocak 2016 tarihinde şehit olan polis memuru Mehmet Şenol Çiftçi’nin adının verildiği okulun açılış töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen açılış törenine Hatay Valisi Ercan Topaca, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop,  İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, kurum müdürleri, aziz şehidimizin yakınları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim’i güzel okumada Hatay birincisi olan Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Ali Nalbant’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan tören, Antakya Belediyesi Mehter Takımı’nın coşkulu gösterisi ile devam etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Hatay Valisi Ercan Topaca, eğitim yatırımlarının ülkenin geleceğine yapılan yatırımlar olduğunu belirterek; “Eğitimi sağlıklı şekilde yürütebilen devletler her zaman daha güçlü ve daha uzun süreli yaşayan devletler olmuşlardır. Bu sebeple bizim devletimiz de eğitime her zaman büyük önem vermektedir. Çünkü eğitim sağlıklı yürümüyor ise bir memlekette, o ülkenin sürdürülebilir bir refah düzeyine erişmesi de mümkün değildir. Üretimi yapan insandır. Sadece binalar yapmıyoruz. Aynı zamanda öğretmenlerin, velilerin, öğrencilerin eğitimine de çok büyük önem veriyoruz” dedi.

okul açılışı4

Eğitimi sağlam temellere oturttukça geleceğe daha emin adımlarla ilerleyeceğimizi ifade eden Vali Topaca; “Geleceğimizin aydınlık olduğundan hiç şüphemiz yok. Türkiye Cumhuriyeti bugün eriştiği güç ve teknolojik donanım itibariyle adımlarını çok seri ve kuvvetli bir şekilde atarak Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini geçme konusunda emin adımlarla yoluna devam ediyor. İnşallah çocuklarımız okullarımızda alacakları maddi ve manevi ilimlerle bu yolculuğu daha da hızlandıracaklardır” dedi.

Hatay’da eğitim gören yaklaşık 360 bin öğrenci olduğuna değinen Vali Topaca; “Bu çocukları yaklaşık 1200 tane okulda geleceğe hazırlıyoruz. Bu okullarda hizmet veren 16 bin tane civarında öğretmenimiz var. Yaklaşık 12 bin derslikte çocuklarımız eğitim-öğretim görüyor. Bunları hiçbir zaman yeterli görmüyoruz. Daha güzelini, daha iyisini, daha donanımlısını yapmak; okullarımızı sürekli geliştirmek gerekmektedir. Dolayısıyla eğitim-öğretim yatırımı asla bitmez. 2015 yılında başladığımız 56 okul, yaklaşık 900 derslik inşaatı devam etmektedir. Bunun yaklaşık olarak 320 dersliği Antakya ilçemizdedir. 32 derslikli bir ilkokul, 5 ortaokul, 4 lise, 2 anaokulu ve 1 bilim, sanat merkezi olmak üzere 320 derslikli inşaatlarımız inşallah 2016-2017 eğitim-öğretimin başı olan eylül ayı içerisinde tamamlanmış olacaktır” dedi.

okul açılışı5

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop ise yaptığı konuşmada küreselleşme ve hızlı gelişmenin getirdiği yozlaşmanın ancak manevi yönden güzel yetiştirmeyi başarabildiğimiz bir nesil ile ortadan kaldırılabileceğini ifade ederek; “Temelinde manevi eğitim anlayışı olan sistem asla sarsıntı ve çöküntüye uğramaz. Bir dönem sonra buralardan mezun olan öğrencilerimizin çok önemli makam ve mevkilerde olan insanlar olarak karşımıza çıkmaları bizler için en büyük bahtiyarlık olacaktır. Güzel dinimizin imam hatip okullarında layıkıyla öğretilmesi de kimi olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ise okul binasının 7.107 metrekare alan olarak TOKİ tarafından inşa ettirildiğini belirterek; “Binamız bodrum, zemin ve artı üç kat olup içerisinde çok amaçlı salon, müzik odası, resim odası, 2 adet fen laboratuarı, bilgisayar laboratuarı, mini spor salonu ve idari odalardan oluşmaktadır. Antakya ilçemizde bir yıl öncesine kadar bir tane imam hatip ortaokulu mevcuttu. Dönüştürüp açtığımız okullarla bu sayı beşe ulaşmıştır. Şu an açılışını yaptığımız Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu’nda toplam 725 öğrencimiz eğitim görecektir” dedi.

Hatay Valisi Ercan Topaca şehidimizin yakınları ile beraber açılış kurdelesini keserek Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu’nu eğitim ve öğretime açtılar.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here