Uzun Süre Sıra Bekleyen Tır Şoförleri İsyanda!

0
103

İskenderun-Adana D90 karayolu üzeri, liman kapısı civarı yük indirme bindirme için sıra bekleyen kamyonlar ve tırlar, çevre halkına sıkıntı yaşatırken, şartların elverişsizliği nedeniyle saatlerce sıra beklediklerini ifade eden şoförler de duruma isyan etti.

Liman içerisinde yer alan iki kantardan birinin çalışmadığını ve bunun da sıranın yavaş ilerlemesine neden olduğunu ifade eden Kamyon Şoförü; “Limak çalışmıyor, personel çalışmıyor. Adamın gemisi gelmemiş, geliyor 3 gün 5 gün burada yolu kapatıyor, burada yatıyor, bir yetkili gelip de niye burada yatıyorsun demiyor. Ben Gaziantep’ten geliyorum, benim buraya girmem 2-3 saatimi alıyor. İçerisi aynı keza, iki tane kantar var biri kapalı biri çalışıyor. Her türlü gemi geliyor buraya bir kapıdan çalışıyor” diye konuştu.

Bir diğer kamyon şoförü ise; “Fabrikaların yüklemeleri, altyapı, ışıklar, fabrikaların doğru dürüst park alanı olmaması, bunların hepsi bize sıkıntı yaşatıyor. Yolun üstünde bekliyoruz, şoförlerin yemek sıkıntısı, ihtiyaçları, hiçbir şeyimiz yok. Ben Aksaray’dan geliyorum iki gündür buradayım” dedi.

Uzun zaman sıra beklediklerini bunun da sıkıntı yaşattığını ifade eden başka bir kamyon şoförü de; “Sıra büyük sıkıntı. Adana’dan geldik, beş saattir buradayız, sıra bekliyoruz” dedi.

Çevre ve Gürültü Kirliliği Oluşturuyorlar

Yerinde incelemelerde bulunan ve konuyla ilgili açıklamalar yapan CHP Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yardımcısı Nermin Yıldırım Kara da, uzun kuyruklar oluşturan kamyonların, çevre ve gürültü kirliliği oluşturduklarını söyledi.

Bu duruma yetkililerin bir çözüm bulması gerektiğini de ifade eden Kara; “Şu anda Profesör Muammer Aksoy Caddesi üzerindeyiz. Burada en önemli şey Limakport’a yük almak yük boşaltmak için gelen bu kamyonlar, bu bölgede hem çevre kirliliğine hem de gürültü kirliliğine sebep oluyor. Yakınımızda bir okul var. Okulun giriş ve çıkış saatlerinde çocuklar ve servis araçları için, bu kamyonlar ve tırların burada birikiyor olması, hem can hem mal güvenliği açısından tehdit oluşturuyor.

Şoför arkadaşlar da çok sıkıntılı. Burada bazen iki gün boyunca veya saatlerce bekliyorlar. Bazen çimlerin üzerine oturup yemeklerini yemek zorunda kalıyorlar. En önemli sıkıntı şöyle, burada bir boşaltma sahasının olması gerek ki bu insanlar yüklerini alıp hemen çıkabilsinler. Trafik akışında ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Bakın iki şerit yol almış. Buradaki fabrikalar 17.30-18.00 gibi mesaiden çıktıklarında önlerinde koca-koca kamyonları, tırları görüyorlar, fabrikadan araçlar çıkamıyor, geri giremiyor, yine bu can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturuyor.

Buraya belki bir alt geçit olabilir, belki bir üst geçit olabilir, bir boşaltma sahası olabilir. Yetkililerin bir an evvel bu soruna bir çözüm getirme noktasında ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Çünkü biz yıllardır bu bölgede yaşayan ve çalışan insanlar olarak bunların sıkıntısını yaşıyoruz.

Aynı zamanda çevre mahallelerde, Sakarya, Modern Evler civarında, Orhantepe, Akçay gibi civardaki mahallelerde ciddi bir koku sorunu yaşıyor. Vinçlerin sıkıntısı, kamyonların egzoz dumanları ile alakalı çok ciddi belki limanda bir yetersizlik var. İşgücü anlamında, ekipman anlamında yetersizlikleri var. Limanın da bu konuda daha hızlı ve sorunlara daha sağlıklı çözüm getirmesi gerekiyor diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here