Üretici Kadar Tüccar da Dertli!

0
20

Narenciye Üreticisinin Malı Dalında Kalmamalı

Hatay’da narenciye üreticisinin son bir kaç yılda yaşadığı sıkıntılar bir yana, üreticiden narenciyeyi alan tüccar da ne yapacağını şaşırmış durumda.

Birkaç yıldır dolar bazında artan üretim maliyetleri karşısında ürününü Türk Lirası bazında alan çiftçinin zarar üstüne zarar ettiği gerçeği bir yana, tüccarın da aylar öncesinden protokol karşılığı aldığı ürünün değerinde gidip gitmeyeceğini kestirebilmek de mümkün değil.

Hatay’da özellikle Arsuz’da limon ağırlıklı, Dörtyol ve Erzin’de de portakal ve mandalinayı üreticiden alarak ihracatçılara uzun yıllardır veren Arsuz merkezli Uluslar Narenciye Sahipleri Garip Ulus ve oğlu Ziya Ulus, üretici ve ihracatçı arasında kaldıklarını ve narenciye ticaretinde devlet teşviklerinin artırılması gerektiğini belirterek, aynı zamanda narenciye kesimi için mevsimlik getirilen işçilerin barınma sorununun da büyük bir sıkıntı oluşturduğunu söylediler.

Türkiye’nin en kaliteli limon, portakal ve mandalinasının Hatay’dan çeşitli ülkelere ihraç edildiğine vurgu yapan Garip Ulus, devlet teşviklerinin en geç 11’nci ayda verilmesinin sorunu kısmen de olsa çözebileceğini söyledi.

Aracı olarak birçok zararı göğüslemek zorunda kaldıklarını belirten Ziya Ulus ise, çiftçiden aylar önce kilosunu 6 liraya aldıkları limonu 2 liradan kesmek zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, devletin üretici, tüccar ve ihracatçı üçgeninde desteğini daha erken vermesi ve bu desteği artırmasının önemine vurgu yaptı.

Aynı zamanda kesim döneminde deprem sonrası mevsimlik işçilerin barınma sorununun büyüdüğünü belirten Garip Ulus, mevsimlik işçiler için oluşturulacak konteyner kentle sorunun çözülebileceğine dikkat çekti. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here