“Ücretliler Üzerinde Ağır Bir Vergi Yükü Bulunmaktadır”

0
81

eğitim-iş açıklama (14)Eğitim İş İskenderun ve Arsuz Temsilcilikleri Ortak Basın Açıklaması Yaptı…

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası İskenderun Temsilciliği ile Arsuz Temsilciliği, 4 No’lu Belediye Sosyal Tesisi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptılar ve imza kampanyası başlattılar.

Eğitim-İş olarak emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması için asgari ücretten vergi alınmamasını, 1. Vergi dilimi olan yüzde 15’lik vergiye tabi limitin 11.000 TL’den, 22.000 TL’ye yükseltilmesini istediklerini vurgulayan temsilcilik üyeleri, bunun için de Türkiye genelinde imza kampanyası başlattıklarını ve 15 Aralık Pazartesi günü ise toplanan imzaları Maliye Bakanlığı’na sunacaklarını kaydettiler.

Vergi adaletinin “az kazanandan az, çok kazanandan çok” vergi alınarak sağlanacağını ifade eden temsilcilik üyeleri açıklamalarında ayrıca şu ifadelere yer verdiler;

“Asgari ücretliler başta olmak üzere ücretli çalışanların üzerinde ağır bir vergi yükü bulunmaktadır. Türkiye’de gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi ücretliler tarafından ödenmektedir.

Ücretliler üzerinde, doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan vergiler ile birlikte dolaylı olarak, mal ve hizmet üzerinden alınan, yapılan harcamalardan kaynaklanan vergiler de söz konusudur. Dolaylı vergilerin ağırlığından dolayı da Türkiye’deki vergi sistemi adaletsiz bir yapıya sahiptir. Toplam vergi gelirleri içinde yüzde 70’lere ulaşan dolaylı vergiler çalışanların vergi yükünü daha da artırmaktadır.

Kamu çalışanlarına gerçek enflasyonun çok altında yapılan yüzde 3’lük zamlar, uygulanan vergi taban limitleriyle ilgili düzenlemelerin çalışanların aleyhine olması nedeniyle vergi oranlarının özellikle yüzde 15’ten yüzde 20’ye yükselmesi aşamasında yapılan artıştan fazla vergi kesintisi söz konusu olmakta, bu da kamu çalışanlarının alım gücünü her geçen gün biraz daha düşürmektedir. Yani “kaşıkla verip kepçeyle geri alınmaktadır” Türkiye’de vergi alanında gerçek anlamda yapılacak bir reform, ancak ücretliler aleyhine var olan bu çarpık yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here