TÜBİTAK’tan, MKÜ’ye Uluslararası Proje Desteği

0
17

TÜBİTAK “2566-Çin Ulusal Doğal Bilimler Vakfı (NSFC) ile İkili İşbirliği Programı” kapsamında 2021 yılında Uluslararası İşbirliği Projeleri Araştırma Destek Grubu’na önerilen projelerin bilimsel değerlendirme süreci sonuçlandı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Kürekci’nin “Çin ve Türkiye’de Gıda Zincirinde Tigesiklin Dirençli Bakterilerin Genomik Karakterizasyonu ve Epidemiyolojisi” başlıklı projesinin desteklenmesine karar verildi. Projenin Türkiye tarafı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yürütücülüğünde, Çin tarafı Yangzhou Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ruichao Lİ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek.

Ülkemizden 4 projenin desteklendiği ikili anlaşma sürecinde MKÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Cemil Kürekci’nin yanı sıra Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Sibel Ayşil Özkan Buğday da Aflatoksin ve Deoksinivalenol için Senkron İmmünoassay Teknikleri Üzerine Araştırma başlıklı projesiyle, Gümüşhane Üniversitesinden Dr. Samet Öztürk Yer Fıstığı ve Türevi Ürünlerde Yağ İçeriğinin Radyo Frekans Isıtma İşlemi Sırasında Salmonella’nın İnaktivasyonu Üzerindeki Koruma Mekanizması başlıklı projesiyle, Koç Üniversitesinden Onur Öztaş Simbiyotik Azot Fiksasyonunda Nib1 ve Dnf2 Enzimlerinin yer aldığı Konak Bağışıklık Yolağının Belirlenmesi başlıklı projesiyle desteklenecek. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here