Sporda Moral Motivasyon (2)

0
38

Değerli Okurlarım, futbolu bir zincire benzetebiliriz. Halkalardan birisinin noksanlığı ya da kopması onu zaafa uğratır, başarıyı ters yönde etkiler. Şunu demeye çalışıyorum. Sistem, taktik, teknik her şey var da takımın kondisyonu zayıf. Yani dayanıklılığı yeterli değil. İşte o zaman, 90 dakika sonunda skor n’olur bilinmez. Kondisyonunun doksan dakikaya yayamayan takımlar, inanın hayal kırıklığı yaşarlar. Kondisyon bu denli önemli bir hadisedir.

KONDİSYON NEDİR? Kelime anlamı olarak, fiziksel güç, dayanıklılık ve aynı zamanda, güçlü olmak demektir. Kondisyonun, sporda “VAZGEÇİLMEZ” olduğunu da hemen belirtmeliyim. Futbolun bu kuralına canlı bir lesabahis örnek vermemiz gerekirse, yerel Futbol Takımlarımızın neden başarılı olamadığı gerçeği de ortaya çıkmış olur. Biz bunu sevgili dostlarımıza bir türlü anlatamadık gitti.

Oysa kondisyon zafiyeti, kendini aniden gösteren hastalıklar gibidir.. O hastalık kişiyi öbür tarafa götürüyorsa; kondisyonunu doksan dakikaya yaymayan takımlar da başarılı olamazlar. Bir futbolcunun, teknik ve taktik açıdan kusursuz olması bile, fiziki yapısı, kondisyonel gücü istenilen şekilde gelişmemiş ise bu oyuncunun üzerine kurulacak teknik ve taktik çalışmalarından fayda ve başarı sağlanması söz konusu olamaz.

Rakipten önce hareket etmek, meşin yuvarlağa istediği biçimde sahip olabilmek ve de dikine pas yapıp pozisyon yaratabilinmesi için fiziki güce ihtiyaç vardır. İşte biz buna kondisyon diyoruz. Kondisyon,  kelime olarak fazla bir şey ifade etmeyebilir bazı çevrelerce. Ancak, dünya kurulduğundan beri, ismi değişik olsa bile kondisyon vardır. Koşmaya, yürümeye, bir ağıtlığı kaldırmaya kondisyon gereklidir.

İhtiyarlar, neden fazla yürüyemez, ağırlık kaldıramazlar? Bunun cevabı belli. Adaleler, kaslar iflas etmiştir, güçsüzlerdir, dayanıksızdırlar da ondan. Kondisyonu, sizlere örneklerle anlatmaya çalıştım ama böyle bir paragrafla anlatmamız da mümkün değildir. Özel olarak “Kondisyon” başlıklı makalemizde ayrıntılarına gireceğim.

Bir futbolcuya kondisyon yüklemesi yapılırken, yanlış yapmaktan kaçınmak gerekiyorsa, biz de futbolun kurallarını anlatırken eksiksiz ve yanlışsız olmaya özen göstereceğiz. Her insanda doğal olarak kondisyon (dayanıklılık) vardır ama sporcu kondisyonu çok çalışmayla kazanılır. Bir Maratoncunun kat ettiği mesafeyi, bir müsabakanın sonunu getirebilmek gelişmiş kondisyonla mümkündür. Yarın motivasyonla devam edeceğiz.

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here