Sessizliğe Övgü

0
90

Günaydın sevgili okuyucularım, nasılsınız bu sabah? Balkonda oturmuş yazıyorum. Etraf sessiz hava sıcak… Tembel bir rüzgâr dolanıyor ağaçların sık yaprakları arasında, palmiyeler, muz ağaçları halsiz, halsiz deviniyor bir o yana bir bu yana. Önümde deniz, seralar ve bomboş tarlalar öylece uzanıyor güneşin altında… Yoldan ne bir araba geçiyor ne bir bisiklet. Ne bir su motoru çalışıyor ne de bir kuş ötüyor. Bazen yakalayabildiğim  bu sessizliğe   bayılıyorum. Ve elimden kaçırmak istemiyorum içinde bulunduğum anı. “Mümkün olsa da bir şişeye hapsetsem diyorum. Orda dursa hiç bozulmadan…

İstediğim an şişenin kapağını açıp tekrar onu bulsam karşımda. Daha bunu düşünürken bir yerde bir horoz ötüyor, yandaki balkonun jaluzileri  gürültüyle kapanıyor, bir motor geçiyor yoldan kandidi çıkmış, homur, homur. Bir kuş geliyor, sarıkuyruklu siyah gagalı. Tam da balkonun önünde uzanan ağacın bize en yakın dalına konuyor  “bende buradayım” diye açıyor ağzını. Ruhuma giriyor cıvıltısı bir anda “Ah bir yakalasam seni o siyah uzun gagandan öpeceğim çapkın” diyorum bir yerde bir televizyon açılıyor yabancı bir kanalda yemek programı izliyor bazıları.  Birisi “işte bizimkiler böyle yemek yapmaz” diyor. Bir diğeri yanıt veriyor. “Hadi canım” diye…

Havuza giden yolda bir adam yukarı bakıp sesleniyor. “hadi havuza gidiyor musunuz?” Ve sessizlik, bir anda sese karışıp yok oluyor. Ancak yinede bu yıl genel bir sessizlik var etrafta. Ve sitemizde. Şimdi yoğun bir tartışma var yabancı kanaldaki yemek programı üzerine. Yazımı sonlandırmak istiyorum nedense?

Aniden dinginliğimi bozan bu gürültücü tartışma yazma isteğimi yok etti.  Yazlıkların en kötü taraflarından birde bu işte… Ve şimdi sevgili okuyucularım çocuklar da gürültü yapmaya başladı. “ne yiyeceğiz Gül?” diye. Ve şimdilik sağlık, sevgi, birlik ve beraberlik içinde kalmak dileği ile hoşça kalalım diyorum sevgili okuyucularım. Yase

& & & & &

UMUT…

 Ülkenin batısındaki küçük bir mahallenin bir sokağının neredeyse tamamı ressamlardan oluşmaktaydı. Bu mahallede, üç katlı bodur bir tuğla yığınının tepesinde iki kız arkadaşın stüdyoları bulunmaktaydı. Alt katlarında ise yaşlı bir ressam otururdu.

Günlerden bir gün genç kızın arkadaşları zatürreeye yakalandı. Genç kız günden güne eriyordu. Bir gün, arkadaşı resim yaparken o da yatağında pencereden dışarı bakıyor ve sayıyordu…

Geriye doğru sayıyordu; ”Oniki” dedi, biraz sonra da ”on bir”; arkasından ”on”, sonra ”dokuz”; daha sonra, hemen birbiri ardına ”sekiz” ve ”yedi”. Arkadaşı merakla dışarı baktı. Sayılacak ne vardı acaba?

Görünürde sadece kasvetli, bomboş bir avlu ile altı yedi metre ötedeki tuğla evin çıplak duvarı vardı. Budaklı köklerinden çürümüş, yaşlı mı yaşlı bir asma, tuğla duvarın yarı boyuna kadar tırmanmıştı.

Dönüp arkadaşına ”Neyin var?” diye sordu. Hasta kız fısıltı halinde ”altı” dedi. ”Artık hızla düşüyorlar. Üç gün önce nerdeyse yüz tane vardı. Saymaktan başım ağrıyordu. Ama şimdi kolaylaştı. İşte biri daha gitti. Topu topu beş tane kaldı şimdi.” ”Beş tane ne?” diye sordu arkadaşı. ”Yapraklar, asmanın yaprakları. Sonuncusu da düşünce, bende mutlaka gideceğim. Hissediyorum bunu.”

Arkadaşı ona saçmalamamasını söyleyip içmesi için çorba götürdü. Fakat o; ”İşte bir tane daha gidiyor. Hayır, çorba falan istemiyorum. Bununla geriye dört tane kaldı. Hava kararmadan sonuncusunun da düştüğünü görmek istiyorum.. Ondan sonra bende gideceğim.” diyerek cevap verdi.

Genç kız uykuya daldığında arkadaşı da alt kattaki yaşlı ressama ziyarete gitti. Bu sırada yaprak olayını da anlattı yaşlı ressama. Yukarı çıktığında arkadaşı uyuyordu. Ertesi sabah hasta kız hemen arkadaşına perdeyi açmasını söyledi. Ama hayret! Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen upuzun gece boyunca aralıksız yağan yağmur ve şiddetli esen rüzgardan sonra, bir asma yaprağı hala yerinde duruyordu.

Sapına yakın tarafları hala koyu yeşil kalmakla birlikte, testere ağzı gibi tırtıllı kenarlarına ölümün ve çürümenin sarı rengi gelmiş olan yaprak, yerden altı yedi metre yükseklikteki bir dala yiğitçe asılmış duruyordu.

”Bu sonuncusu” dedi hasta kız. ”Geceleyin mutlaka düşer diye düşünmüştüm. Rüzgarı duydum. Bu gün düşecektir, o düştüğü an ben de öleceğim.” Ağır, ağır geçen gün sona erdiğinde onlar, alacakaranlıkta bile, asma yaprağının duvarın önünde sapına tutunmakta olduğunu görebiliyordu.

Derken şiddetli yağmur tekrar başladı. Hava yeteri kadar aydınlanır aydınlanmaz, genç kıza hemen perdenin açılmasını istedi. Asma yaprağı hala yerindeydi. Genç kız, yattığı yerden uzun, uzun yaprağı seyretti. Sonra arkadaşına seslendi; ”Münasebetsizlik ettim. Benim ne kötü bir insan olduğumu göstermek istercesine, bir kuvvet o son yaprağı orada tuttu.

Ölümü istemek günahtır. Şimdi bana biraz çorba verebilirsin” dedi. Akşam üstü gelen doktor ayrılırken; şimdi bir alt kattaki hastaya bakmam gerekiyor. Yaşlı bir ressammış sanırım. O da zatürree.  Yaşlı adam çok ağır bir durumda, kurtulma umudu yok ama daha rahat eder diye bugün hastaneye kaldırılıyor” dedi.

Ertesi gün doktor; ”Tehlikeyi atlattınız, siz kazandınız” dedi.

O gün öğleden sonra arkadaşı, iyice iyileşmiş olan arkadaşına alt kattaki yaşlı adamı anlattı. Yaşlı adam iki gün hastanede yattıktan sonra ölmüş.

Hastalandığı günün sabahı kapıcı onu, odasında sancıdan kıvranırken bulmuş. Pabuçları, elbisesi baştan aşağı sırılsıklam, her yanı buz gibi bir haldeymiş. Öyle korkunç bir gecede nereye çıktığına akıl sır erdirememişti
kimse. Sonra, hala yanık duran gemici feneri, yerinden sürüklene, sürüklene çıkarılmış bir portatif merdiven, bir de üstünde birbirine karışmış sarı, yeşil boyalarla bir palet ve sağa sola saçılmış bir kaç fırça bulmuşlar. O zaman o son yaprağın sırrı da çözüldü. Rüzgar estiği zaman bile yerinden oynamayan yaprak, yaşlı ressamın şaheseriydi. Yaşlı ressam, son yaprağın düştüğü gece oraya bir yaprak resmi yapıp yapıştırmıştı…

Günün Şiiri

Dünyayı Alıyor Sevginin Ağırlığı

Yarı gecenin içinde eteklerinde dünyanın

Ay ışığı vurmuş kuma

Bunca deneyler bunca alın terleri

Geçiyor ölümün ötesine insan

Bir sonsuzluk sofrası gibi açılır doğa

Öfkeyi ve çamuru al burdan ey geleceğin insanı

Umutlar söz vermeler günün karnında

İyi bir ışık iniyor sessizce uyuyan denize

Korkuyu ve ikiyüzlülüğü al

Acı soğanı ve taşı

Toprakta kan ve ıssızlık aylardan haziran

İnce bir rüzgâr güllerin fısıltısı havada

Yorgun yürekler bölünen elleri havanın

Çocukların anımsamadığı bir zaman

Soluk bir zaman günlerin bilinmediği

Buğulu sulara düştüğü ölü bakışların

Dünyayı alıyor sevginin ağırlığı

Kapılarda bekleşen bebeler

Sürecek aydınlık topraktaki izi

Tuzun ve gücün şafağında yıkanmış

Geniş adımlarınız var artık güvenli sesiniz

Özlediğiniz bir yaşam var

Sonsuza gider yollar geçer insanlar

Karanlıktan ve içinden tartışmaların

Ve rüzgârla dolu çırpınan yürekleri

Gördük gördük düşlediğimiz yerdeki

yağmuru inen uzak aynalara

yıkanan gözyaşları gibi

Sabri ALTINEL

Günün Fıkrası

Arabası uçuruma düşen adam, kendini kurtarmak için camdan atlar, yuvarlanır ve uçurumun kenarında bir dala tutunur. “İmdat! İmdat!” diye seslenir. Ses yok. Tekrar bağırır. Uzaktan garip bir ses “Bırak kendini, gel bana gel” diye yakınır. Adam sesi duyar, biraz bekler ve tekrar bağırır: “-Başka kurtaran yok muuuu!.”

& & & & &

İstanbul’da yasayan bizim Temel av sporuna merak salar. Av için gerekli malzemeleri alır. Bir kaç gün avlanır. Bir gün kahvede otururken Bizim Temel başlar maceralarını anlatmaya. Der ki; “Bir gün tüfeğimi aldım Belgrad Ormanına gittim. Yarım saat gezdikten sonra bir baktım beyaz bir ayı bana doğru geliyor. Tüfeğimi doğrultmamla ateş etmem bir oldu. Tek kurşunla ayıyı yere serdim” der. O sırada arkadaşlarından birisi; “Hadi ulan oradan Belgrad Ormanında ayının ne işi var” der. Tabi bizim Temel bu lafın altında kalır mı? Hemen “Haçan ayı bu ne bilsun oranın Belgrad Ormanı olduğuni” der.

Günün Sözü

Doğruluğun en güzel meyvesi sükûndur.

Epikuros

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir, nasıl olsa doğar.

Wendel Philips

Doğruysan kimse hatırlamaz, yanlışsan kimse unutmaz.

Murphy

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here