Savaş; “Kardeşliğimiz Pekişerek Artıyor”

0
83

reyhanlı okul temeli1HBB ve Aalen Belediyesi’nin Ortaklığında Eğitime Emsal Olacak Destek

Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Almanya’daki kardeş şehri olan Aalen Belediyesi’nin ortak girişimleriyle Suriye’deki çatışma ortamından gerçek anlamda mağdur olarak ülkemize sığınan mültecilere yardım eli uzatıldı. Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler ve beraberindeki heyet, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte ülkemize sığınan mağdur mültecilerin eğitimiyle ilgili önemli bir adım atıldı.

Eğitime verdiği önem ve bu alanda gerçekleştirdiği atılımlarla örnek bir sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket eden Başkan Savaş, kardeş şehir Aalen’in bağlı bulunduğu Baden-Württemberg Eyalet yetkilileri ile ortak olarak gerçekleştirdiği ve Reyhanlı’da yapılacak 24 derslikli okulun gerçekleştirilen temel atma töreninde bir araya geldi.

Başkan Savaş: Eğitim; Cehaletin, Bağnazlığın ve Terörün Sonunu Getirir

Temel atma töreninde eğitimin toplumsal hayattaki yadsınamaz önemine dikkat çeken Başkan Savaş; “Aalen’deki kardeşlerimizin şehrimiz için gösterdiği hassasiyet bizi çok memnun ediyor. Yaptıkları bu yardımlarla kardeşliğimiz pekişerek artıyor. Alman kardeşlerimiz zor günlerimizde her zaman yanımızda oldular. Yine, Kielli kardeşlerimiz de Altınözü ilçemizde bir okul yaptırdı. Ülkelerinde mağdur olarak şehrimizde yaşayan çocukların eğitimleri bizim için çok önemli. Kardeşlerimizin de böyle düşünüyor olmaları ve bunun için çaba harcamaları çok anlamlı. Biz biliyoruz ki, eğitim ile her şeyin üstesinden gelebiliriz. Eğitim demek, cehaleti yenmek, bağnazlığı yenmek ve bunlarla beraber terörü yenmek demektir” diyerek Aalenlilerin örnek teşkil eden güzel çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

reyhanlı okul temeli2

Rentschler: “Hatay İle Kardeşliğimiz 20 Senedir Artarak Devam Ediyor”

Toplanan yardımlarla 4 bin metrekarelik alanda 24 derslikli okul yaptıracak olan Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler ise yaptığı konuşmada; “Hatay ile kardeşliğimiz 20 senedir artarak devam ediyor. Biz bu projeyi şehrimizin diğer temsilcileriyle beraber ürettik. Şimdi de geliştirdiğimiz bu teoriyi pratiğe dönüştürüyoruz. Bu projede emeği geçen herkese, özellikle de Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür ederim. Umarım okulun açılışında da hep beraber oluruz” ifadelerini kullandı.

Hatay’ın toplumsal menfaatleri doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışında kurduğu diyaloglarla büyük takdir kazanan Başkan Savaş, okul inşaatının 6 ay içerisinde tamamlanacağının müjdesini vererek, Suriyeli öğrenciler ve vatandaşların sevgi gösterileri eşliğinde Aalen’den gelen gönül dostlarıyla beraber okulun temelini attı.

reyhanlı okul temeli3

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here