Rasim Can; “Deprem Öldürmez İhmal Öldürür”

0
70

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can; “Deprem Öldürmez İhmal Öldürür”

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can, 1-7 Mart “Deprem Haftası” münasebetiyle açıklamalarda bulundu. İlimizin 1. Derece Deprem Kuşağı içinde yer aldığını vurgulayan Can, bu doğa olayını doğal afete dönüştürenlerin de insanlar olduğuna dikkat çekti.

Bu konuyu sürekli gündemde tutmaya çalıştıklarını da kaydeden Can; “Ülkemiz; dünyada en fazla deprem üreten Pasifik Deprem Kuşağından sonra gelen “Alp- Himalaya Deprem Kuşağı” içinde bulunmaktadır. Bu deprem kuşağı Endonezya’dan başlayarak Himalayalar ve Akdeniz üzerinden Atlas Okyanusuna kadar ulaşır. Bu Deprem Kuşağının içinde bulunan ülkemizin Jeolojik gelişimini henüz tamamlanmadığı uzmanlarca söylenmektedir.

Ülkemizin nüfusunun yüzde doksanını ve Hatay İlimizin tümünü etkileyecek diri fayların yoğun olduğu 1. Derece Deprem Kuşağı içinde yer aldığımız bir gerçektir. İlimizden geçen Doğu Anadolu Fayı (DAF), Ölü Deniz Fayı (ÖDF) ve Kıbrıs Dalma Batma Zonuna ve de Antakya-Samandağ Fayı, ilimiz bu üç ana fayın kesiştiği bir yerde bulunmaktadır.

Sahillerimizde Tsunami Yaratır

İlimiz eski tarihlerde yıkıcı depremlerin yaşandığı gibi önümüzdeki zamanlarda her an büyük depremlerin olacağı ancak ne zaman olacağı bilinmeyen bir coğrafyada bulunmaktadır. Bu faylardan herhangi birinin kırılması halinde ilimizin tümünü olumsuz yönde etkileyeceğini, Akdeniz’de bulunan fayın kırılması halinde sahillerimizde Tsunami yaratacağını, Hatay Jeoloji Mühendisleri olarak sürekli bu konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz.

Özellikle Malatya, Elazığ, İzmir ve son zamanlarda Akdeniz de olan deprem fırtınasından sonra deprem konusunda uzman Jeoloji Profesörleri Hocalarımız Kahramanmaraş ve Hatay illerinin tehlike altında olduklarını dillendiriyorlar. Deprem konusunda herkesin duyarlı olması gerektiği, özellikle yerel yönetimler, resmi kurum ve kuruluşlar ve deprem konusunda yer alan tüm mühendislik disiplinlerini bu konuda daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Deprem Gerçeğini Kabullenmeliyiz

Depremin doğal bir olay olduğunu ve inanlar olarak bu doğal olayı doğal afete dönüştürdüğümüzü de sözlerine ekleyen Can; “Deprem bir doğal afet değil bir doğa olayıdır, bu doğa olayını doğal afete dönüştüren bizleriz. Biz bu coğrafyada yaşadığımız sürece deprem gerçeğini kabullenip sıkı önlemler almamız gerekmektedir.

Bu önlemleri sıralarsak; 1-Fay Yasası acilen çıkartılmalı, 2-Toplanma yerleri oluşturulmalı, 3-Zemin-Yapı (Bina) ilişkisine önem verilmeli, zayıf zeminler üzerinde yapılan eski yapılar ve deniz kumu ile yapılan depreme dayanıksız yapılar yıkılıp yerine depreme dayanıklı binalar inşa etmek. 4-Yapılacak yapıların deprem şartnamesine uygun ve sıkı denetim altında olmamalı, 5-Kentsel Dönüşüm bina bazında değil bölgesel olarak yapılmalı 6-Halkı deprem konusunda eğitmeli.

Bu önlemlerin alınması halinde depremden gelecek olan zararları en aza indirgemiş oluruz. Son olarak ‘Deprem Öldürmez İhmal Öldürür’ diyorum. Saygılarımla” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here