Mustafa Kemal Üniversitesinde Nevruz Coşkusu

0
145

mkü-nevruz1‘Nevruz’ MKÜ Atatürk Konferans Salonu’ndaki Törenle Kutlandı

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan Nevruz, bu yıl da adına yakışır bir şekilde Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’ndaki törenle kutlandı. Davul zurnalar eşliğinde halk oyunları ekibinin gösteri düzenlediği törende protokol ve öğrenciler tarafından örs üzerinde demir dövüldü. Katılımcılara Nevruz’un Türk dünyası üzerindeki derin etkileri ve taşıdığı izlerin yer aldığı video film izlettirildi.

Büyük ilgi gösterilen nevruz kutlamalarında Atatürk Konferans Salonu’nu dolduran konuklar, eğlenceli ve unutamayacakları bir günü geride bırakırken konuşmacılar ise baharın bereketine ve insanlar arasında oluşan dayanışmaya dikkati çekti.

Törende konuşan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya; “Bugün tarihten, atalarımızdan gelen güzel bir geleneği, mirası, ülkemizde ve Türk dünyasında tarihi geleneğimizin yaşayan bir örneğini, kültür ve gönül bağımızı oluşturan barışın ve sevginin gününü, baharın müjdecisi olarak algıladığımız Nevruz Bayramını hep birlikte kutlamanın mutluluğu içindeyiz” dedi.

mkü-nevruz2

Millet olma şuurumuzu şekillendiren, birlik ve beraberlik içerisinde yaşama arzumuzu kuvvetlendiren Nevruz’un kültürümüzün yayıldığı geniş bir coğrafyada bayram olarak kutlandığını işaret eden Rektör Kaya; “Hemen her köşede çeşitli zenginliklerle ve etkinliklerle yâd edilen Nevruz Bayramı, Anadolu coğrafyasında insanların ortak duygu çemberinde birleşerek dayanışmalarında önemli rol oynamıştır. Nevruz, herhangi bir sebeple bölücülüğe sebep olan, bir kavga günü ya da kan dökme günü asla değildir. Bir sevinç günü, varoluş günü, yaşama sevincini ifade etme günü, bir barış, dostluk, kardeşlik günüdür ve böyle de algılanması, yaşatılması gerekir” şeklinde konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ise Nevruz’un; doğanın yeniden dirilişini, sevgi, saygı ve hoşgörünün kardeşçe ve barış içerisinde yaşandığı, yardımlaşma duygularının coştuğu bir bayram gününü yansıttığını belirtti. Güven, Nevruz’un bu güzelliklerin yanında umut dolu günleri, baharı, bolluk ve bereketi de müjdelediğini sözlerine ekledi.

mkü-nevruz3

Törende söz alarak kısa bir konuşma yapan Hatay Vali Vekili Fahrettin Göncü de Nevruz Bayramı’nın tüm insanlar için büyük bir coşku içerisinde geçmesini ve insanlar arasında derin bir bağ oluşturmasını temenni etti.

 Konuşmaların ardından örs üzerinde demir dövüldü, davul zurnalarla halk oyunları sergilendi, tabiatın tüm güzelliklerini bize sunan bahar büyük bir coşkuyla bayram havasında kutlandı. Mutluluğun ve neşenin büyük bir heyecanla yaşandığı Nevruz kutlamalarında konuklara etli pilav ve ayran ikram edildi.

Törene Hatay Vali Vekili Fahrettin Göncü, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hassa Kaymakamı Mustafa Pala, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum müdürleri, Üniversitemiz yönetimi, dekanlar, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here