Küba Büyükelçisi Casals’tan HBB’ye Nezaket Ziyareti

0
194

küba büyükelçisi1“Hatay’a Dair Olumsuz Algıların Bir An Önce Ortadan Kaldırılmasını Temenni Ederim”

Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Türk-Küba Dostluk Derneği Üyesi Tercüman Nahide Özkan, Hatay Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Gülsen Ertem ve Şekip Kırbeci, Mali Müşavir Mehmet Ali Yüksel ve Hatay Gönüllüleri Konseyi Komisyon Başkanı İsmail Öztürk Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlmittin Boz’u ziyaret etti.

Hatay’ın görülmeye değer bir şehir olduğuna vurgu yapan Küba Büyükelçisi Casals, kadim tarihi, medeniyet birikimi ve her mezhebin bir arada yaşayabildiği hoşgörüsüyle Hatay’ın dünyaya örnek olması gereken özel bir şehir olduğuna vurgu yaptı.

küba büyükelçisi2

Boz: “Küba İle Kardeşlik ve Dostluk İlişkilerimizin Güçlü Olmasındaki En Büyük Pay, Tarihsel Açıdan Benzerliğimizin Olmasıdır”

HBB Başkan Vekili Boz gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Hatay, tarihsel ve kültürel zenginliği ile dünyada örnek alınacak bir şehir. Hiçbir mezhepsel ayırımın yapılmadığı, herkesin kardeşçe yaşadığı dünyadaki ender şehirlerden biri. Son zamanlarda bölgemizde yaşanan olumsuzluklardan dolayı güvensizlik ortamı olduğu dile getirilse de sizlerin de görmüş olduğu gibi güvenli ve herkesin gönül rahatlığıyla yaşayacağı bir şehir. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve sivil toplum örgütlerinin de gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile Hatay’ın marka kent olacağından şüphemiz yok. Küba, M. Kemal Atatürk’ün milli mücadelesinde bağımsızlık ve özgürlük savaşını örnek alarak,  dünyaya örnek olmuş bir ülke. Küba ile kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizin güçlü olmasında en büyük pay tarihsel açıdan benzerliğimizin olmasıdır. Hatay ile ilgili olumlu düşünceleriniz ve ziyaretinizden dolayı çok mutlu oldum. Hatay halkı adına güzel düşünceleriniz ve nazik ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

küba büyükelçisi3

Casals:  “Hatay; Kardeşliğin, Dostluğun Güçlü Olduğu Ve Tarihi Geçmişi Olan Özel Bir Şehir”

Küba Büyükelçisi Casals Hatay’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu kaydederek; “Hatay bizim için çok önemli bir şehir. Küba ile Hatay arasında dostluğumuzun yaratmış olduğu bir sempati var. Hatay’a gelmeden önce yaratılan çok olumsuz algılar ile karşılaştım. Fakat bu güzel topraklara geldiğim zaman Hatay’ın medeniyetler şehri olduğunu ve güvenli bir şehir olduğunu gördüğümde çok mutlu oldum. Komşu ülkelerde yaşanan olumsuzlukların Hatay’ı etkilemesine üzüldüm. Fakat, Hatay kardeşliğin ve dostluğun güçlü olduğu, tarihi geçmişi olan çok özel bir şehir. Küba olarak buradaki olumsuz algıların bir an önce ortadan kaldırılmasını temenni ederim. Olumsuz algılar şehrinizin turizminin bozulmasına izin vermeyeceğini düşünüyorum. Küba halkı da Hatay’ın insanlarını sıcakkanlılıklarıyla biliyor. Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal’in büstü ilk olarak Küba’da kuruldu. Ve bir ilk olmasından da Küba halkı olarak onur duyuyoruz. Hatay halkının bizlere göstermiş olduğu ilgiden ve sizlerin göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here