“Kimse Burada Başka Hesaplar Yapmasın”

0
28

Yangın Bölgesinde İncelemelerde Bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Bu Bölgede Yaşanmış Tarihin En Büyük Yangınlardan Biri Olduğunu Söyledi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 4 gün süren çalışmalar sonucunda söndürülen Hatay’da yanan ormanlık alanda incelemelerde bulundu. Başkan Yardımcısı Öztunç’a CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da eşlik etti.

Siyaset yapmaya gelmediklerinin altını çizen Öztunç; “Bakanlıklar olsun, hepsi ellerinde gelen çabası gösterdiler ama şüphesiz en büyük çabayı da Hatay Büyükşehir Belediyesi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’nin sadece itfaiye araçları değil, aynı zamanda HATSU Dairesi’nin, diğer birimler araçları, 400’e yakın personel ile bu yangını söndürmek için ciddi bir emek verildi. Bir facia yaşandı. Yaklaşık 4 gün süren yangının bu bölgede yaşanmış tarihin en büyük yangınlardan biri olduğunu biliyoruz. Yangında 3 bin ile 3 bin 500 hektar alan maalesef yok oldu. Hem yaşanılan zarar konusunda hem de bölgede yapılacak olan ağaçlandırma konusunda Hatay Büyükşehir Belediyesi elinden geleni yapacaktır” açıklamalarında bulundu.

Öztunç, Türkiye’de orman yangınlarının artışına ilişkin olarak; “Orman Genel Müdürlüğü’nün personel sayısının azalması, kalifiye eleman ve liyakatli personelin olmamasıyla ilgili. Mevsimlik orman işçisiyle bu yangınlar söndürülmeye çalışılıyor. Ormanlarda mevsimlik değil, 12 aylık daimi işçi olmalı. Çevre illerdeki belediyelerden gelen ekipler olmasa belki bu yangın bu kadar söndürülemeyecekti” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yangının yaşandığı bölgelerde hasar tespit yapacağını belirten Öztunç; “Hasar tespitinin ardında belediye başkanımız bu bölgelerde gerekli tüm yatırımları yapacak, eksiklikleri ise giderecektir. Hükümetin de burada yerel yönetimle birlikte çalışması gerekiyor. Sayın bakan Hatay’a geliyor, 3 gün burada kalıyor ama Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmüyor. Bir telefon bile açmıyor.

Sayın bakan, yangın olduğu yere geldiği zaman oradaki belediye başkanı ile görüşmesi lazım. Çağırması lazım, ‘gel buraya belediye başkanım, nasıl söndüreceğiz, itfaiye sana bağlı’ diyecek. Orman yangınında bile siyaset güden bir hükümet var. Bu konu da bile nasıl ayrışırız, nasıl kamplaşırız diye düşünen bir hükümet var” diye konuştu.

Yanan alanın tekrar orman olması gerektiğinin altını önemle çizen Öztunç; “Hiç kimse başka hesaplar içerisine girmesin. Bilemiyoruz, maden işi var mı, yok mu? İhaleler var. 766 ihale içerisinde buralar var mı, yok mu önümüzdeki günler içerisinde belli olacak. Kimse burada başka hesaplar yapmasın. Burası yeniden ormanlaşmalı. Eğer hükümet bunu yapamıyorsa bıraksınlar, aslanlar gibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı burada. O buranın tekrar ormanlaşmasını sağlar” dedi.

 “Köylerimize Yangın İstasyonları Kuracağız”

4 gün boyunca devam eden yangında ekiplerin büyük bir mücadele verdiğini ifade eden Başkan Savaş; “3 bin hektarlık bir alanda çıkan yangında maalesef ağaçlarımızı ve birçok canlıyı kaybettik. Yerleşim yerlerine çok yakın olması sebebiyle burada yaşayan vatandaşlarımız büyük kayba uğradı. Komite kurup hasar tespiti ve iş bölümü yapacağız.

Köylerimize istasyon kurarak her köyden 3 insanı eğiteceğiz. Eğitim sonrasında yangın söndürmek için tertibatları olacak ve herhangi bir yangın anında ilk müdahaleyi o arkadaşlar yapacak, ardından da bizim ekiplerimiz yardıma gelecek. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti gidermek için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Günlerce süren yangında büyük mücadele örneği sergileyen tüm birimlere teşekkür ediyorum” dedi.

Hatay halkına geçmiş olsun dileklerini bir kez daha yineleyen Başkan Savaş, yanan alanların yeniden ağaçlandırılması için üstlerine düşen ne varsa yapacaklarını da sözlerine ekledi. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here