Kahramanmaraş’tan Amik Ovasına Can Suyu

0
105

Kahramanmaraş Menzelet Barajından Amik Ovası’na su verilmeye başlandı. 105 km’den gelen su, Hatay Amik Ovasına hayat verdi. Can suyu niteliğinde olan baraj suyu çiftçilerin yüzünü güldürdü.

5 buçuk km uzunluğundaki, tünel ile Kahramanmaraş’tan, Gaziantep sınırını geçerek Hatay Amik Ovasındaki bereketli topraklara can veren Menzelet Barajı’nın proje maliyeti 3 katrilyona mal oldu. Kanal uzunluğu karasu ile beraber 105 km olan projenin kanal genişliği 15, derinliği 6 m. Amik Ovasının tamamını sulayacak olan bu proje ile Hatay Çiftçisi artık yılda 2. ürünü, hatta bazı bölgelerde 3. ürünü alabilecek.

Ovada doğup büyüyen ve her platformda kendisinin de bir çiftçi çocuğu olduğu ifade eden Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman; “Ben Çamsarılı’yım. Çiftçi çocuğuyum. Bizim orada su için insanların kavga ettiğini ve birbirleriyle küstüklerini biliyorum. Bu konuları takip ediyoruz, ilk günden beri takip ediyoruz. Su akmayacak diyorlar. Arkadaşlar bu devletimizin projesi .Cumhurbaşkanımız bizzat talimat vererek yaptırdığı bir iş. “Su ya akacak, ya akacak” hiç endişe etmeyin” derken projenin bir an önce tamamlanması için devletin bütün imkanlarını seferber edeceğini ifade etti.

Menzelet suyunun Amik Ovasına akmasıyla güneşin kavurucu sıcağında pamuk tarlasını iştahla sulayan Çiftçi Mustafa Muslu; “Allah bu suyu getirenlerden razı olsun. Son yıllarda suyumuz iyice azalmıştı. Menzelet’ten gelen su ile ovamıza can geldi. Artık ne ekersek ekelim gözümüz arkada kalmayacaktır. Suyumuz geldi milletimizin gözü arkasında değil. Çiftçimiz mahsulünü ekmede cesaret buldu. Çiftçimiz kazanırsa devletimiz kazanır. Çiftçimiz kazanırsa aile efradımız kazanır. Çiftçimiz kazanırsa, köylümüzden, vilayetimizden, Ankara’ya kadar hepsi kazanır” dedi.

Hassa Muhtarlar Dernek Başkanı Ahmet Ay ise; “Hassa’nın, Kırıkhan’ın on yıllarca beklenen özlemi gerçekleştirildi. Menzelet’ten 105 km’den Hassa Tahta Köprü barajına Allah’a şükür bu günlerde suyumuz aktı. Bu güne kadar bu işte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here