“Kadınlar ‘Hayır’da Güçlerini Birleştirecek”

0
69

CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nilgün Selçuk; “Kadınlar ‘Hayır’da Güçlerini Birleştirecek”

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Kadın Kolları Yönetimi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle parti binasında bir araya gelerek açıklama yaptı.

Kadın kolları ve çok sayıda partili kadının katılım gösterdiği basın toplantısında, CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nilgün Selçuk, genel merkezden gelen bildiriyi okudu.

8 Mart’ın kadına ve emek mücadelesine adanmış bir gün olmasına rağmen, kadına şiddetin, eşitsizliğin, adaletsizliğin gölgesinde kullanamayan bir gün olarak bir kez daha anıldığını ifade eden Selçuk; “8 Mart’ta kadınlar ‘Hayır’da seslerini yükseltecek, 16 Nisan’da kadınlar ‘Hayır’da güçlerini birleştirecek. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadına ve emek mücadelesine adanmış bu günü, ne yazık ki kadına şiddetin, eşitsizliğin, adaletsizliğin gölgesinde kullanamayan bir gün olarak bir kez daha anıyoruz. 160 yıl önce bugün New York’ta 40.000 dokuma işçisi kadının kapitalizmin dayattığı düşük ücret, uzun ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişi 129 kadın işçinin yanması ile sonuçlanmış, o günden bu yana 8 Mart tüm dünyada kadına ve emek mücadelesine adanmıştır. Bugün kadınların cinsiyetten kaynaklı her türlü ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı baş kaldırdıkları gündür. Ne yazık ki 2017 Türkiye’sinde biz Kadınlar açısından gelinen nokta hiç iç açıcı değil. Ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda hala eşitlik mücadelesi veren biz Kadınlar 8 Mart’ın çıkış noktasının ötesinde bugün ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz.

Emeğimizin, özgürlüklerimizin bugüne dek kazanılmış her türlü haklarımızın ötesinde laik demokratik cumhuriyetimiz ve ülkemiz tehdit altında. Terör, şiddet, işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik gibi sorunlar ve zorluklarla dolu ülkenin gündeminde hiç yeri yokken saray saltanatını ve tek adam yönetimini meşrulaştırma amaçlı bir anayasa değişiklik paketi bizlere dayatılmaktadır” diye konuştu.

16 Nisan’da cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında ancak gerçekte bir rejim değişikliği oylamasına gidileceğini ifade eden Selçuk; “Biz kadınlardan Cumhuriyet’le tanıştığımız layık yaşamdan çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlarımızdan, zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor. Bilinsin ki kadınların kararı ‘Hayır’. Kadın erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın, bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde sırf bu alanda geriye gidişi ön görebilen biz kadınların kararı ‘Hayır’.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, kadın vekillere söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise dönüştürdüğünüz, bu utanca bizleri de tanık ettiğiniz için kadınların kararı ‘Hayır’.

Yapboz tahtası haline getirdiğiniz eğitim sisteminde sadece 2015-2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu okula devam etmemiştir, artık çocuklarımız heba olmasın diye kadınların kararı ‘Hayır’. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, son 15 yılda çocuklara cinsel istismar yüzde 434 artmıştır. Artık çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın, tarikat yurtlarında çocuklarımız yanmasın, tacize, tecavüze uğramasının diye kadınların kararı ‘Hayır’.

Canımız istediğinde kahkaha atalım, sokağa da çıkalım, parka da gidelim, kimse bize iffetsiz kadın demesin, istediğimiz kadar çocuk doğuralım ya da doğurmayalım, kimse bize eksik kadın demesin. Haksızlıklara ses verelim ama polis copu, gazı yemeyelim. Bunları bize yaşattığınız için kadınların kararı ‘Hayır’.

Biz biliyoruz ki 16 Nisan en çok kadınlar için önemli. Ya güneşin aydınlığı ya da ortaçağ karanlığı… Güneşin aydınlığı var iken neden ortaçağ karanlığı? İşte bu yüzden kadınların kararı ‘Hayır’. Nüfusun yarısı biz Kadınlar 16 Nisan’da geleceğimizin ‘Hayır’ına sayımızda yeter gücümüzde yeter. Haydi kadınlar sesimizi, gücümüzü birleştirelim, eşit ve özgür günler için kucaklaşıp geleceğimizi birlikte inşa edelim” diyerek sözlerini tamamladı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here