Japon Araştırma Direktörlerinden İTSO’ya Ziyaret

0
72

itso-japon-heyeti1“Türk ve Japon Firmalar Arasında Köprü Vazifesi Görebiliriz”

Japon Dış Ticaret Araştırma Direktörü Toshihiro Nakajima ve Ekonomi İşleri Direktörü Stoshi Hashımoto, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundular.  Daha çok İstanbul ve Marmara bölgesindeki firmaları Japonya ile buluşturan ve ticaret köprüsü oluşturan ekip, İskenderun’a gelerek, Ortadoğu ve Körfez pazarını araştırdılar.

Tosyalı Demir-Çelik Fabrikalarında incelemelerde bulunduktan sonra İskenderun Limanı ve Ortadoğu’ya yapılan ticaret, Demir-Çelik sektörü, Suriye ve komşu ülkeler ile ilgili ihracat durumu, Konteynır taşımacılık hakkında fikir edinmek amacıyla İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundular. İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen ve İTSO yönetim kurulu üyesi Senem Akpınar, Japon heyeti ile İngilizce konuşarak, bölge ekonomisi hakkında bilgiler verdiler.

itso-japon-heyeti2

İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamasında; “İstanbul’dan gelen Japon Araştırma ve Dış Ticaret Direktörleri, genel anlamda İstanbul ve Marmara bölgesindeki firmalarla çalışırken,  bölgemizdeki firmalar ile de çalışabileceklerini ve Türk firmalar ile Japon firmalar arasında köprü vazifesi görebileceklerini ifade ettiler. Biz de İTSO olarak bölgemizde özellikle Demir-Çelik, Filtre sektörü, nakliye ve deniz taşımacılığı ilgili bilgiler verdik. Körfezde bir Liman ve birçok iskele bulunmaktadır.

İskenderun Limanında Konteynır taşımacılığı önemli bir yer tutmaktadır. Bölgemizin Ortadoğu’ya yakınlığı ile ticarette önemli bir yer teşkil ettiğini, Suriye’de ve sınır illerinde yaşanan savaşın sona ermesi ile bölgede ticaretin daha da artabileceğini kendilerine ifade ettik. Hatay’ın yöresel yemek çeşitlerini de kendilerine anlattık ve Hatay mutfağı hakkında yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte detaylı bilgiler verdik. Japon Araştırmacılar, ziyaretten dolayı memnun kaldıklarını da özellikle ifade ettiler” dedi.

Japon Araştırma Direktörlerinin ziyaretinde İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO yönetim kurulu üyeleri Senem Akpınar, Necat Özkaya ve Gassan Kuran da hazır bulundular.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here