İSTE Rektörü Dereli; “Teknolojiye Adanmış Bir Teknik Üniversitesiyiz”

0
83

Geçtiğimiz hafta sonu yoğun bir davetli katılımıyla gerçekleştirilen İskenderun Teknik Üniversitesi 2. Teknoversite Günleri’nin açılışı oldukça görkemli geçti.

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından verilen mini müzik dinletisi ile başlayan program, İskenderun Teknik Üniversitesi ailesine yeni katılan insansı robot ROBİSTE’nin yapış olduğu gösteriyle devam etti. ROBİSTE adı verilen programlanabilir insansı robot ROBİSTE; sunuculuk yaptı, fıkralar anlattı, izleyenlerle Türkçe ve İngilizce olarak diyaloga girdi. Çayda Çıra, Horon ve Harmandalı oynayan ROBİSTE, bir yandan teknolojinin ulaştığı boyut ve mesafe hakkında katılımcılara mesajlar verip düşündürürken, diğer yandan keyifli anlar yaşattı.

İSTE’nin teknolojiye adanmış bir teknik üniversite olduğunu vurgulayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli yaptığı konuşmada; “Biz teknolojiye adanmış bir teknik üniversitesiyiz. Bu yüzden, kendimize ‘TEKNOVERSİTE’ diyoruz ve bu vizyonun altını dolduracak çalışmalar yapıyoruz. ‘Teknoversite en basit şekliyle; üniversitenin teknolojikleşmesini, teknolojinin üniversiteleşmesini’ ifade etmektedir. ROBİSTE bir insansı robottur. İSTE ailesine yeni katıldı. O’nu bir reklâm yüzü olmaktan daha çok, TEKNOVERSİTE vizyonu ile kurmaya çalıştığımız, öğrenmeyi öğrenmeye ve üretmeye dayalı yeni bir yükseköğretim ekosisteminin önemli bir parçası olarak görüyoruz.

Çok yakında inşallah Üniversitemizdeki insansı robotların, insansız araçların, otomatların sayısı daha da artacak ve daha da önemlisi biz artık bunları kendimiz yapmayı planlıyoruz. Mezunlarımızın teknolojiyi ürünleştirerek toplumun yaşam kalitesini artırmasını hedefliyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu ise; “İskenderun Teknik Üniversitesi geçen yıl başlattığı, gençlerimize hem sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere katılım imkânı hem de akademisyenlerin ve alanlarında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşen seminer, konferans ve panellerle kendilerini geliştirme fırsatı sunduğu ve bu yıl ikincisini düzenlediği Teknoversite Günleri ile farkını ortaya koymuştur. Bu vesileyle, Teknoversite vizyonunu ortaya koyan İSTE’yi, Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’yi ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum” diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise konuşmasında, Hatay’da 2021 yılında yapılacak EXPO organizasyonu ile ilgili bilgiler vererek, bu organizasyonda ilgili tüm paydaşlarla işbirliği yapmak istediklerini ve bu hususta; Teknoversite vizyonu ve heyecanını ortaya koyan İskenderun Teknik Üniversitesi’nden de destek beklediklerini dile getirdi.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından, program İSDEMİR A.Ş. Genel Müdürü Toker Özcan’ın “Çelik Sektörü ve İnovasyon konulu” vizyon konuşmasıyla devam etti. Toker Özcan, konuşmasında var olan kaynakları verimli kullanmanın önemine değindi. Toker Özcan, toplumdaki büyük değişimlerin takip edilmesi gerektiğini, inovasyonun ancak hayata geçirildiği takdirde fayda sağlayacağını belirtti.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri ve konuklar açılış kurdelesini keserek 2. Teknoversite Günleri kapsamında açılan proje sergileri ve öğrenci toplulukları stantlarını gezdiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here