“İskenderun’un Parçasıyız, Ferdiyiz”

0
102

Limak Genel Müdürü Gündüz Arısoy, Liman Sahasında Gazetecileri Ağırladı…

Bölgeye Katkılarının Küçümsenemeyecek Boyutta Olduğunu Kaydeden Arısoy, Bu Anlamda Destek Görmeleri Gerektiğini Savundu…

Limak Genel Müdürü Gündüz Arısoy, LimakPort’un kuruluşundan bu yana geçilen aşamalar, kat edilen mesafeler, elde edilen başarılar ve yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) üyesi basın mensuplarını liman sahasında ağırlayan Arısoy, açıklamalarının ardından liman sahasını da gazetecilere gezdirdi.

2011 yılının son gününde Limak olarak, liman işletmesini 36 yıllığına devraldıklarını hemen limanı iyileştirme çalışmalarına başladıklarını kaydeden Arısoy; “Bu çalışmalar ana hatlarıyla inşaat çalışmalarından ibaretti. Tüm rıhtımlar yıkıldı, yeni rıhtımlar yapıldı, limanın su derinliği arttırıldı. 450.000 metrekare civarı beton saha yapıldı. Makine ekipman satın alındı. Kapalı alanlar yapıldı, depolama sahaları yapıldı. Yaklaşık 15.000 metrekare kapalı depolama sahaları yapıldı. İdari bina, gümrük binası, deniz polisi binası, bakım binası yapıldı. Tüm bu faaliyetler yaklaşık bir buçuk sene sürdü.

“Çok Amaçlı Bir Limanız”

Bir buçuk sene sonra da artık operasyonlara tamamen başladık. Konteyner gemilerimiz 2013’ün Mart-Nisan’ı gibi başladı gelmeye. 8’ci senemizde, konteyner gemilerini elleçleme olarak baktığımızda 500.000 konteynerlik bir hacme ulaştık. Aynı zamanda dökme genel kargo, proje kargo, roro, araç, tır, canlı hayvan işleri de yapıyoruz. Yaklaşık 3 milyon ton dökme genel kargo, proje kargo toplamı var. Yaklaşık 30-35 bin adet geçen sene yapılan araç trafiği var. 300.000 adet civarı canlı hayvan volümü var.

Biz çok amaçlı bir limanız. Biz de yük cinsi olarak sıvı yok ve yolcu yok. Bu ikisi hariç bütün yük cinslerini biz elleçliyoruz limanımızda. Şu anda ortaya konulmuş olan kapasitemiz bir milyon konteyner, biz 500 bin yapıyoruz, yaklaşık 2 katı daha kadar büyüme şansımız var. Ancak projelendirilmiş kapasitemiz de 3.200.000 konteynerli bir kapasite. Bunun projeleri yapılmış durumda. Uzun yıllar İskenderun Körfezi’nde konteyner terminali ihtiyacı olmayacaktır diye öngörüyoruz.

Hitap ettiğimiz hinterlant, dinamik, güçlü, gelişen, büyüyen bir hinterlant. Gaziantep’in başı çektiği, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Adana illerinin desteklediği bir hinterlant, aynı zamanda Suriye ve Irak için de hizmet veriyoruz. Bu coğrafya sürekli gelişen, ihracat odaklı bir coğrafya, dolayısı ile ihracat devam ettikçe liman içinde çalışmalar devam edecektir” şeklinde konuştu.

İthalat ve ihracat dengesini sağladıklarını ve bunun da armatör firmalar için bir fırsat olduğunu kaydeden Arısoy; “İthal edilen mal cinsleri ihracatta kullanılmak üzere ithal edilen ara mamüller, hammaddelerdir. Liman olarak ithalat-ihracat dengesi olan bir limanımız. %50 ithalat %50 ihracat var neredeyse. Bu da armatör firmaların sevdiği bir durum” dedi.

“Satın Almalarımızın %40’ı Hatay’dan”

Limanlarının 26 yıllık işletme süresinin daha olduğunu hatırlatan Arısoy; “Şu anda 498 kişi Limak bünyesinde çalışıyor, taşeronlarımızla beraber bu sayı 1200’e yaklaşıyor, aileleri ile beraber düşünürseniz 5000 kişi. Limakla iş yapan paydaşları düşünürseniz yaklaşık 10.000 kişiye istihdam yaratılıyor. Bunun dışında Limakport düzenli olarak alışverişler yapıyor, satın alma yapıyor. Bu satın almaların yaklaşık %35-40’lık kısmını Hatay ilinden yapıyoruz. Diğer kısımlar makine yedek parçaları, elektronik parçalar gibi şeyler olduğu için İstanbul’dan yapılıyor. Bunun dışındaki malzemelerin çoğunu biz İskenderun’dan ve Hatay ilinden tedarik etmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da bölgeye katkıda bulunuyoruz. Geçen sene Hatay ilinden yaptığımız alımlar 50 milyon TL ve bu her sene artarak sürecek.

Bununla beraber bir takım desteklerimiz, yardımlarımız oluyor. Bazı okullara, engelli spor kulüplerine, bazı kurumlara yaptığımız yardımlar oluyor. Bunlar da yine Hatay’a destek olmak için yaptığımız çabalardır. Dolayısıyla Limakport projesi Hatay iline büyük katkı sağlayan bir projedir bunun aksini söylemek, iddia etmek gerçeklerden uzak olmak demektir. Bu katkı artarak da devam edecektir. Biz her yıl yüzde 15-20 oranında büyüyen bir limanız, şu anda oluşan kapasitemizin yarısını kullanıyoruz 6 kat daha büyüme imkanımız var ve her yıl yüzde on beş minimum büyümemiz var. Dolayısıyla her yıl, 6 kat daha büyüyene kadar bu Liman gelişmeye ve büyümeye, daha fazla iş imkanı sağlamaya, daha fazla katkı yapmaya, daha fazla sosyal destekte bulunmaya devam edecektir” diye konuştu.

Hatay iline bu kadar katkı sağlayan bir kurumun, Hatay’ın ileri gelenleri, yetkili kurumları ve STK’larından da aynı şekilde destek görmesi gerektiğini kaydeden Arısoy; “Bizim tek amacımız iş yaratmak, iş imkânı yaratmak, Hatay iline katkıda bulunmak! Başka bir niyetimiz yok, kötü bir niyetimiz yok! Burada bir şeyleri sömürmek, almak, çalmak, çırpmak gibi bir niyetimiz de yok. Bütün amacımız, işimizi büyütmek, çevremize daha fazla katkıda bulunmak.

Dolayısıyla bu niyetlerle çalışan bir işletmenin de il çevresindeki, il içindeki kurumlar, STK’lar, bütün birimler ve yetkililer tarafından da desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizim önümüze engel oluşturmak, bizi hedef göstermek, faydasından çok zararı olan şeylerdir” dedi.

“Serbest Bölgenin Faydalı Olacağına İnanmıyorum”

İskenderun’un serbest bölge olması ile ilgili de konuşan Arısoy, bunun çok faydalı olacağına inanmadığını ifade ederek; “Serbest bölgenin çok faydalı olacağına inanmıyorum. Kaldı ki, devlet artık serbest bölge kurmuyor. Bunun için özel teşebbüs olması lazım. Ortak girişim kurulmalı, devlet desteği olmadan alt-üst yapısı yapılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Limandan otobana direk bağlantı olmamasının kendileri için bir handikap olduğunu öte yandan bunun bölge trafiğine de sıkıntı yarattığını kaydeden Arısoy, bununla ilgili bir proje hazırladıklarını ve yaklaşık altı ay içerisinde limanın direk otobana bağlanacağını da söyledi.

Açıklamalarının ardından basın mensuplarına liman sahasını gezdiren Arısoy, sahada yaklaşık 10 bine yakın konteyner olduğunu ve kullandıkları teknoloji sayesinde hepsinin lokasyonunu bildiklerini belirtti. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here