İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Antarktika’ya Gidiyor

0
122

iste-antarktika gezisi1Ukrayna Eğitim Bilimleri Bakanlığı’na bağlı Ulusal Antarktika Bilim Merkezi, bilimsel araştırmalar ve gözlem amacı ile İSTE öğretim üyesi ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Cemal Turan’ı bilimsel keşif gezisine davet etti.

Ukrayna Eğitim Bilimleri Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Antarktika Bilim Merkezi” tarafından organize edilen TÜDAV başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün başkanlığındaki Antarktika Bilimsel keşif gezisine İSTE öğretim üyesi ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Cemal Turan davet edildi. 2 Nisan 2016’da Ushuaia Limanından başlayarak 15 Nisan 2016 tarihinde Mar del Plata Limanında son bulacak olan keşif gezisinin zorlu seyahat koşullarına ayak uydurabilmek için Prof. Dr. Cemal Turan hazırlıklarını tamamladı.

iste-antarktika gezisi2

Önemle vurgu yapılan hususların başında sıra dışı hava ve deniz koşullarının yer aldığı davetiyede keşfin “Due to Act of God” yani “Tanrının davranışlarına” göre şekilleneceği tabiri kullanılmış olup keşfin başka bir tabirle “Allah kısmet ederse” gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Bu bağlamda, her şeyin yolunda gideceği öngörülerek planlanan keşfe katılacak olan bilim insanları seyahat boyunca bütün zorluklara göğüs gerecek; buzul, okyanus, deniz canlıları, iklim, küresel iklim değişikliği, yabancı türler, denizel biyoçeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri ve çevre kirliliği gibi pek çok konuda araştırmalar yapacak.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here