İskenderun Devlet Hastanesinde Tüp Bebek Merkezi Açılıyor

0
740

tüp bebek merkezi1İskenderun Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 2 yıldır çocuk sahibi olamayan ailelere destek vermek amacıyla hizmet veren İnfertilite Merkezi (Kısırlık Tedavi Merkezi) gerekli alt yapı ve donanımını tamamlayarak, Tüp Bebek Merkezi’ne dönüşmeye hazırlanıyor.

İskenderun Devlet Hastanesi’nde, Tüp Bebek Merkezi kurma çalışmalarına başladıklarını söyleyen ve hastane yönetimi olarak bu projeyi desteklediklerini ifade eden Başhekim Doktor Veysel Yıldırım; “2,5 yıl önce kısırlık tedavileri, çözümleri konusunda tecrübeli Üroloji Doktorumuz Burak Sivaslıoğlu’nun yöremize tayini ile kısırlık problemi olan hastalara yardımcı olmak ve çözüm bulmak amacıyla önce bir poliklinik oluşturduk. Zaman içerisinde personel yetiştirerek, Androloji Laboratuarı kurup kendi aşılama tedavisini yapan bir hastane haline geldik. Yine, Doktor Burak Sivaslıoğlu öncülüğünde İnfertilite Merkezi (kısırlık tedavi merkezi)’ne dönüşerek hasta takip ve tedavilerine başladık. Bugüne kadar merkezimizin takip, tedavisi aracılığı ile yaklaşık 450’ye varan gebelik sayısı ve 350’nin üzerinde bebek sahibi olan ailelerimiz oldu. Yöremizde kamu hastaneleri adına Tüp Bebek Merkezi’nin olmaması ve kısırlık tedavileri konusunda deneyimli bir kadromuzun bulunması sebebiyle bir tüp merkezi oluşturma düşüncesini geliştirdik. Bu konuda yöremize ciddi bir hizmet sunan hekimlerimizi, Tüp Bebek Merkezi’ni oluşturmak üzere sertifikasyon programına dâhil ettik. Bu özverili ve değerli hekimlerimiz eşliğinde, yöremize her ailenin ulaşabileceği bir Tüp Bebek Merkezi’ni 2015 yılı içerisinde hizmete açmayı planlıyoruz. Bunun için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çalışmaları yöremiz adına takdirle karşılıyor, Doktor Burak Sivaslıoğlu’na büyük katkılarından dolayı Hatay Halkı adına teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Bölgede ciddi eksikliği hissedilen Tüp Bebek Merkezi’nin bir kamu hastanesinde oluşturulmasının, bu tedavilere sosyal ve maddi açıdan ulaşamayan ailelere büyük bir hizmet sağlayacağını belirten İskenderun Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Uzman Doktor Burak Sivaslıoğlu; “2011 yılında Ankara Etlik Zübeyde Hanım Eğitim Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği’nden İskenderun Devlet Hastanesi’ne tayin olduğumda, kısırlık tedavileri konusunda yöremizde bulunan ailelerin bazen çaresiz kaldıklarını, özellikle tüp bebek tedavisi için hastaların şehir dışına çıkmaları gerektiğini ve zorluklar yaşadığını izledim. Mevcut bilgi, birikim ve tecrübelerimi Hatay yöresine sunmak amacıyla çalışmalarımı başlattım. Hastane yönetimimizin desteği ile önce Androloji Polikliniği, ardından İnfertilite Merkezi’ni oluşturduk. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Doktor Ozan Turgut hocamızı da çalışmalarımıza dâhil ederek, İnfertilite Merkezi’ni geliştirdik. Hastane bünyemizde sperm değerlendirmeleri, detaylı araştırmaları, yıkamaları ve aşılama tedavilerini hastalarımıza ücretsiz olarak sunduk. Bu hizmeti bölgemizde ücretiz olarak sunan tek kamu kuruluşu olarak öncülük ettik” şeklinde konuştu.

Amaçlarının çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin şehir dışına çıkmadan tedavilerini gerçekleştirebilecekleri bir merkezi hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Sivaslıoğlu; “Tüp bebek tedavilerinin maliyetli ve sosyal olarak zor tedaviler olduğunu, ekonomik gücü yetmeyen ailelerimizin bu tedavilere her zaman ulaşamadığını biliyoruz. Bu sebeple her ailenin ulaşabileceği ve tüp bebek tedavileri dâhil tüm işlemlerin yapılabileceği bir merkez oluşturmak isteğimizdir. Yöremize böyle bir hizmetin sosyal ve ekonomik katkılarının farkında olduğumuz için inşallah önümüzdeki bir yıl içerisinde Tüp Bebek Merkezi’ni oluşturup, bakanlığımızın sunduğu şartlara uygun ailelerimize en düşük maliyetle tüp bebek tedavisi sunmayı amaçlıyoruz. İnşallah en kısa sürede bu hizmeti kamu hastaneleri adına Hatay bölgemize sunar, tedavilerini Hatay dışına çıkmadan sağlar ve sonuçlandırırız. Bu konuda bize yardımcı olan tüm birim ve yöneticilerimize, hastalarım adına şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here