İhracatta Kullanılan Ahşap Ambalaj Malzeme Uluslar arası Mevzuata Uygun Olmalı

1
70

itso açıklama19Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nden İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)’na gönderilen yazıda, ahşap malzemelerin kullanımı ve ihracatı ile ilgili bilgiler verildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan ilgili kayıtlı yazı da, ihraç ürünleri ambalajlamada kullanılan ahşap malzemelerin uluslararası mevzuatlara uygun olmamaları sebebiyle 2015 yılı Mart ayına ait 5 adet bildirim alındığı belirtilmiştir. Alınan bildirimlerin büyük bir kısmının bitkisel veya hayvansal ürünler dışındaki ürünlerin ihracatında kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri için olduğu ifade edilmiştir.

Yazıda söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin Isıl işleme tabi tutulması ve işaretlenmesine dair yönetmelik hükümlerine göre işleme tabi tutulmuş ve uluslar arası mevzuat gerekliliklerine göre (ISPM15) işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmiştir. Yazıda devamla, Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinde diğer ülkeler tarafından da görülebildiği, bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajının zedelendiği vurgulanmıştır.

AB üyesi veya diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesini teminen ihracatta kullanılan ahşap malzemelerinin uluslar arası mevzuata uygun olması ve ihracatçıların azami itina göstermeleri hususları ilgili üyelere duyurulur.”

1 YORUM

  1. sitenizde virüs var.sürekli başka sayfalara yönlendiriliyor.sitenizde reklamlardan bir haber okuyamıyoruz.sitenizi hangi acemi yapmışsa düzeltsin lütfen.her taraf açılan reklamlar vede ekranın tamamını kapatıyor.kapattıkça sürekli geliyor.BİR BASIN SİTESİNE HİÇ YAKIŞMAYACAK CAHİLCE YAPILMIŞ bir siteniz var.millet habermi okusun reklammı?

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here