İHEM’in SODES Projesi İle Kadınlar Kuyumculuk Teknolojisini Öğreniyorlar

0
268

mis kokulu kadınlar1İskenderun Halk Eğitim Merkezi (İHEM) bünyesinde ‘Mis Kokulu Kadınlar’ projesi ile kadınlar eğitim alıyor. Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında açılan 774 saatlik kursta kadınlar, özel tasarımlar yaparak kuyumculuk sektöründe varlıklarını hissettirmeye hazırlanıyor.

Kalkınma Bakanlığının desteklediği Hatay Valiliği Koordinasyonunda, İskenderun Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde yürütülen ‘mis kokulu kadınlar ‘projesi ile ilgili projesi 2015 yılının Aralık ayı ortalarında başladı.

İskenderun Halk Eğitim Merkezi (İHEM) Müdürü Suat Nesim Sarı, İHEM bünyesinde açtıkları Mis Kokulu Kadınlar projesi adı altında açtıkları kurs ile kadınların hem istihdama hem de topluma kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. İHEM Müdürü Suat Nesim Sarı; “Bu kursun öncelikli amaçları kadınların sosyal hayata entegre olmaları ve istihdama entegrasyon sağlanmaları amaçlandı. Bu kursu alan kursiyerlerimiz aynı zamanda; eğitimle işin mutfağını öğrenerek kuyumcularda satış elemanı, atölye kısmında tamir, cila, tefsiye bildirimlerde çalışabilecek duruma gelecekler. İsterlerse evlerinde kurabilecekleri atölyede kişiye özel takılar ve tasarımlar yapabilecek, tasarımlarını kuyumcu firmalarına satabilecek donanıma sahip olacaklardır. Kurs alan kadınlarımız aynı zamanda kuyumculuk teknolojisi alanı programı ile bireylere öncelikle temel bilimleri içeren bilgi ve becerileri kazanacak ve çağımız gereği olan güçlü insan ilişkileri, iletişim kurabilme ve ilerleyen teknolojiye uyum sağlayabilme yeterliliklerini de elde etmiş olacaklardır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here