HBB’nin Kapsamlı Deniz ve Sahil Temizlik Çalışmaları Başladı

0
206

deniz çevre koruma1Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıl başladığı ve bu yıl sezon açılmadan bir süre önce hazırlıklar yaptığı deniz ve sahil temizlik çalışmaları 1 Nisan’dan itibaren yeniden başladı.

HBB tarafından denizde tekneler, sahilde kum eleme makineleri ve personeller vasıtasıyla başlayan çalışmalar ile sahillerde geçen yaz sezonunda elde edilen göze hitap eden görüntünün devamı ve vatandaşların memnuniyetle karşıladığı temizlik faaliyetleri yeniden sahillerde uygulanmaya başlandı.

Yaz sezonu boyunca 7 aylık bir süre zarfında devam edecek çalışmalar ile Hataylılar, temiz deniz ve sahillerde tatil yapma imkânı elde edecek.

Yaklaşan yaz sıcakları öncesi hummalı ve disiplinli bir şekilde temizlik çalışmaları yürüten HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, müdahaleleri sayesinde bu yıl da vatandaşlara masmavi deniz ve temiz sahiller sunacak. Kış ayları boyunca sahillerde biriken katı atıklar, çöpler vb. kirlilikleri temizlemek hedefiyle hareket eden HBB ekipleri, denize yakın bölgelere boşaltılan hafriyat atıkların ve molozların da kaldırılması için harekete geçti. HBB ekipleri bir yandan sahilleri temiz bir görünümüne kavuşturmak için çaba sarf ederken öte yandan da Erzin’den Samandağ’a kadar vatandaşların denize girmek için en çok kullandığı bölgelere bilgilendirme panoları yerleştirerek insan kaynaklı kirliliğin önüne geçmeyi hedefliyor. Panolarda ayrıca deniz ve sahillerle ilgili gerçekleştirilen çalışmalar ile nesli tükenmekte olan canlılarla ilgili bilgiler de ekleyen HBB, bu anlamda vatandaşlarda doğa bilinci oluşturmak istiyor.

Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolgun gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yaptığımız işin Hatay için taşıdığı önemin farkında olarak büyük bir dikkat ve ciddiyetle çalışıyoruz. Biliyoruz ki temiz deniz ve sahiller Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’ın Hatay’ı marka kent haline getirme çabasının önemli bir ayağını oluşturuyor. Esas itibariyle deniz ve sahillerimizin, turizm değeri yüksek olan Antalya’dan eksik kalır yanı yok. HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak hedefimiz Hatay’ın deniz ve sahillerinin sahip olduğu turizm potansiyelini açığa çıkararak Hatay’ı hak ettiği yere taşımaktır” ifadelerini kullandı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here