Hatay’ın Anavatana Katılışının 79. Yıldönümü Kutlanacak

0
316

Savaş; “İçimizdeki Hatay Sevdası Hiçbir Zaman Sona Ermeyecektir”

Hatay’ın Anavatana katılışının 79. yıldönümü bugün törenlerle kutlanacak. Sade bir şekilde gerçekleştirilecek kutlama töreni kapsamında, sabah saatlerinde Antakya Atatürk Anıt Alanına, Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu gerçekleştirilecek. Buradaki törenin ardından Antakya Şehitliği’ne geçilerek, şehitlerimizin mezarları ziyaret edilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da, Hatay’ın anavatana katılışının 79’uncu yılı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Hatay’ın inancın, birlikte hareket etmenin, kararlılığın ve cesaretin vücut bulduğu koca bir çınar olduğunu belirten Başkan Savaş; “Hatay, milli mücadele yıllarında verilen onurlu bağımsızlık mücadelesinin en somut örneğidir. Bu topraklarda yanan bağımsızlık ateşi, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceğinin müjdeleyicisi olmuştur. Hatay; Dörtyol’uyla, Antakya’sıyla, Reyhanlı’sıyla yaşanan tüm acılara ve olumsuzluklara rağmen bağımsızlık fikrinden geri düşmemiş, kendini Türkiye Cumhuriyeti’nden hiçbir zaman ayrı düşünmemiştir. Bu sebepten ötürü Hatay halkı anavatandan umudunu hiçbir zaman yitirmedi.

Hataylılar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e güvendi, çünkü bu onun şahsi meselesiydi. Hatay, sancaktan devlete, devletten millete giden yolda elde edilen zaferlerin öyküsüdür. Bu öyküyü yazan Hatay halkı, 19 Aralık 1918’de atılan ilk kurşundan 23 Temmuz 1939’a kadar millet olmayı devlet olmaya tercih eden mütevazı ve gururlu bir halktır. Ne mutlu bize ki böyle bir halkın içinden geldik. Biz böyle kahraman ecdada ve böylesine kıymetli topraklara sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Bu topraklarda yaşamanın ve hizmet vermenin onurunu her zaman yaşayacağız. İçimizdeki Hatay sevdası hiçbir zaman sona ermeyecektir. Hatay’ın anavatana katılış sürecinde canını dişine takarak mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Hatay davası için gözünü kırpmadan mücadele eden Tayfur Sökmen’i, Abdurrahman Melek’i ve isimsiz tüm kahramanları rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here