Hatay’a “Kamu Yatırım Ödeneği” Kuşa Çevrildi

0
12

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’ın, AKP Kadar Adaletsiz Bir Hükümet Görmediğini İddia Etti…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Hatay’ın 2021’de 25 milyar TL vergi ödediğini, buna karşın Hatay’a 2022 yatırım programında ayrılan miktarın 670 milyon TL de kaldığını kaydetti. Güzelmansur, Hatay’ın bu adaletsizliği hak etmediğini söyledi.

Mecliste yaptığı konuşmada, AKP’nin Hatay’a sürekli üvey evlat muamelesi yaptığını, Hatay’a ayrılan Kamu Yatırım Ödeneğinin kuşa çevrildiğini de kaydeden Güzelmansur; “Hatay, Atatürk’ün emanet ettiği bir il. Ulu Önder Atatürk, Hatay için ‘Benim şahsi meselemdir’ demişti. Hatay, anavatan Türkiye’ye katıldıktan sonra, AKP hükümetleri işbaşına gelene kadar 46 hükümet gördü ama AKP kadar adaletsizini görmedi.

2021 Yılı İÇin %4, 2022 Yılı İçin % 2,7

AKP, Hatay’a devamlı üvey evlat muamelesi yapıyor, yatırım yapmıyor, Hatay’ın potansiyelini de sürekli baltalıyor. Hatay 2020’de 12,5 milyar lira vergi ödemişti, geçen yıl ödediği verginin ancak yüzde 4’ü kadar kamu yatırım ödeneği ayrıldı.

İsyan ettik ‘Böyle adaletsizlik olur mu?’ dedik ama gelin görün ki iktidar bu haksızlığı gidereceğine haksızlığın dozajını artırdı. Geçen yıl Hatay 25 milyar vergi ödedi. 2022 kamu yatırımlarında Hatay’a ayrılan ödenek ise 670 milyon lira, yani ödediği verginin yüzde 2,7’si. Bu mu Hatay’a layık gördüğünüz rakam!” şeklinde tepkisini dile getirdi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here