Güzelmansur; “Depremzede Öğretmenler KPSS’siz Atansın”

0
23

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur; “Depremzede Öğretmenler KPSS’siz Atansın”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de yaptığı konuşmada konteynerlerin kışa hazırlanması ve depremzede atanamamış öğretmenlere KPSS’siz atanma hakkı verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Konteynerlerin Çatıları ve Isı Yalıtımları Yapılmalı

Sadece Hatay’da 200 bin kişinin yaşadığı konteynerlerin çatılarının ve ısı yalıtımlarının bir an önce yapılması gerektiğine dikkat çeken Güzelmansur: “Kış geldi, yağışlar şiddetlendi, defalarca dile getirmemize, yetkilileri uyarmamıza rağmen Hatay’da konteynerlerde yaşayan insanlarımızın yaşam koşulları kış şartları için uygun duruma getirilmedi. Hatay’da 200 bine yakın insanımız konteynerlerde yaşıyor. Bu konteynerleri her yağışta su basıyor. Depremzede insanlarımız sabaha kadar su tahliyesiyle uğraşıyorlar.

Zar zor temin ettikleri eşyaları, yatakları su içinde kalıyor. Depremin üzerinden dokuz buçuk ay geçti; iktidar kalıcı konutta sınıfta kaldı. İnsanlarımız konteynerlere mahkûm oldu. Dolayısıyla şu anda en acil yapılması gereken iş bu konteynerlerin çatılarının yapılması, güçlendirilmesi, konteynerlerin ısı yalıtımlarının yapılmasıdır. AFAD başta olmak üzere tüm yetkilileri enerjilerini, kaynaklarını, güçlerini bu işe vakfetmeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Depremzede Öğretmen İçin KPSS Şartı Kalkmalı

Depremzede atanamamış öğretmenlere KPSS’siz atanma hakkı verilmesi gerektiğine değinen Güzelmansur şunları söyledi:

“6 Şubat depremlerinin derinden yaraladığı, mağdur ettiği kesimlerden biri de atanamayan öğretmenlerimiz. Bu öğretmenlerimiz depremde sevdiklerini, iş yerlerini, evlerini, geçmişlerini, hayallerini kaybettiler; çalışacak bir iş yerleri, başlarını sokacak bir evleri, dertleşecek sevdikleri kalmadı.

Kitaba, kırtasiye malzemelerine ulaşmaları zor, internete erişimleri kısıtlı. Bu öğretmenlerimizden KPSS’ye hazırlanmaları beklenemez, bu yanlış bir beklenti olur. Dolayısıyla depremzede atanamayan öğretmenlere pozitif ayrımcılık yapılmalı. Depremden etkilenen illerdeki atanamayan öğretmenlere KPSS’siz sınav hakkı tanınmalı, mağduriyetleri giderilmeli. Ben, bununla ilgili kanun teklifi hazırladım, yarın Meclis Başkanlığına sunacağım. Tüm partilerden ve Millî Eğitim Bakanlığından kanun teklifime destek vermelerini bekliyorum.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here