Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş; “Sağlıklı Yaşamak İçin, Sigarayı Bırakın”

0
373

galişim-sigara1‘31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’ dolayısıyla açıklamada bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedeninin tütün kullanımından kaynaklandığını ifade etti.

Sigara içmeyen, fakat sürekli sigara içilen ortamda bulunan kişilerin de sigaradaki kimyasal maddeye maruz kaldığını belirten Uzm. Dr. Berktaş, ayrıca sigara dumanının, bronşit ve zatürree olasılığını arttırdığını söyledi.

Tütün kullanımının, kanser türüne bağlı ölümlere de sebep olduğunu açıklayan Uzm. Dr. Özlem Berktaş; “Dünya Sağlık Örgütü, her yılın 31 Mayıs Gününü ‘Sigarasız Dünya Günü’ olarak kabul etmiştir. Bugün için amaç, tütünün yol açtığı sorunlara dikkat çekmek ve tütün kullanımını azaltmaktır. Tütün kullanımı, tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedenidir ve günümüzde her on kişinin birinin ölümünden sorumludur. Tütün kullanımı, ulusal kaynakların eğitim, sağlık, sosyal güvenlik yerine sigaraya harcanmasına yol açıp, ülkeyi yoksullaştırmaktadır. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’inin, kadınlarda yüzde 15’inin nedeni sigaradır. Ayrıca kalp ve damar sağlığını tehdit etmektedir” açıklamasında bulundu.

Kadınlar Hedef Seçilmiştir

Dünya genelinde beş sigara içenden birisinin kadın olduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş; “Her geçen yıl çok sayıda kadın bağımlı olmaktadır. Tütün endüstrisi kadınları hedef seçmiştir. Sigara içiciliğinin ve nikotin bağımlılığının kadınlardaki etkileri, erkeklere göre çok daha yıkıcıdır. Başta kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığa sebep olur. Sigara, kadının sağlığını ve güzelliğini bozar, doğurganlığını azaltır. Gebelikte sigara kullanımı, düşüklere ve anne karnında ölümlere yol açar. Düşük doğum ağırlıklı bebek ve ani bebek ölümleri sık görülür. Evde sigara içilmesi, çocukların sık havayolu enfeksiyonu geçirmesine neden olur. Eğer havanızın temiz kalmasını ve çocuklarınızın sağlıklı bir ortamda büyümesini istiyorsanız, sigarayı bırakarak önemli bir adım atmış olacaksınız” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here