Ğiyd Sabatağş’ta Yumurtalar Tokuşturuldu

0
104

Arsuz ilçesinde her yıl 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında kutlanan 6. Geleneksel Bahar Şenlikleri, Ğiyd Sabatağş (Yumurta Bayramı) kutlamaları ile başladı.

Ğiyd Sabatağş (30 Mart) ve Evvel Nisen (14 Nisan) arasında gerçekleştirilen Bahar Şenliklerine, Arsuz ve İskenderun protokolü ile milletvekillerinin katılımıyla start verildi.

Akçalı Belediye Hizmet binası Bahçesinde gerçekleştirilen Ğiyd Sabatağş (yumurta bayramı) kutlamalarına İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, muhtarlar, siyasi parti, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Protokol konuşmalarının yapıldığı programın açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı Vuslat Coşkunırmak, 17 Mart’ta ilk Nevruz’la başlayan ve Nisan ayı sonuna kadar devam eden sürecin tarihini anlattı.

Misafirlerine ‘Hoş geldiniz’ diyerek konuşmasına başlayan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven de; “Geleneksel bayramlar tarihin izlerini taşır bu nedenle çok önemlidir. Bayramlar yok olursa o milletin tarihi yok olur. O nedenle bayramlarımıza sahip çıkmalı, devam ettirmeliyiz, ettireceğiz. Bayramlar manevi kültür hazinelerimizdir. İnsanları birbirine yaklaştırır, barışı getirir. Bu bayram da tüm kültürleri temsil eden bir bayramdır, Arsuz’daki birlik ve beraberliği gösterir. Geleneksel hale getirdiğimiz kutlamalarımızı devam ettirmekte kararlıyız” diye konuştu.

Hem yumurta bayramını hem de yaklaşan ramazan ayını kutlayan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da; “Bayram baharın gelişini müjdeliyor. Tüm Alevi kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum. 1 Nisan’da başlayacağımız Ramazan’ı da tebrik ediyor, ibadetlerin kabul olmasını diliyorum” dedi.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de, Hatay’ın birlik ve beraberliğinin tarihten bu yana önemli bir yer tuttuğunu ve bayramların da bunda büyük rolü olduğunu söyledi. CHP’li Vekil Suzan Şahin de; “Baharı Arsuz’dan başlayarak tüm ülkede kutlayalım” dedi.

Arsuz’un sahip olduğu değerlerden söz eden Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar ise; “Arsuz kardeşliğin, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin merkezi olmuştur. Nisan ayında Paskalya, Mayıs başında Ramazan Bayramını hep birlikte kutlayacağız. Bir şehri olgunlaştıran şey geleneklerine sahip çıkmaktır, bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.

 

Son olarak konuşan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de; “Bu kadar güzelliği, Hristiyan cemaatinin, alevi cemaatinin, Müslüman cemaatinin, bütün sivil toplum kuruluşlarını, sayın milletvekillerini ve birçok insanı bir araya getirecek bir uygulama yapmak, gerçekten tebrik edilecek bir durumdur. Kendi değerlerinize sahip çıkarsanız başarılı olursunuz. Başarınız daim, bayramınız mübarek olsun” dedi.

Yapılan konuşmaları ardından barış timsali güvercinler uçurulduktan sonra, yumurtalar tokuşturuldu. Alandaki vatandaşlarla yakından ilgilenen protokol üyeleri, onlarla yumurta tokuşturarak Yumurta Bayramını hep birlikte kutladı.

Jüri Yemeklere Not Vermekte Zorlandı

Bahar şenlikleri kapsamında ayrıca çeşitli yarışmalar da düzenlendi. Güreş gösterilerinin ardından düzenlenen yemek yarışmasında kadınlar hazırladıkları yöresel yemekleri jürinin beğenisine sundu. Şişbörekten, keşkek’e, kağıt kebabından oruk’a, ıspanaklı, çökelekli gözlemelere kadar pek çok yöreye özgü yemeğin sunulduğu yarışmada, jüri karar vermekte oldukça zorlandı.

Panayır’da Börekler ve Tatlılar Sıcak Sıcak Satışa Sunuldu

“6. Geleneksel Bahar Etkinlikleri” kapsamında ayrıca Akçalı’da açılan panayır alanı vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Hatay’a özgü tatlılardan olan müşebbek taze taze dökülüp sıcak olarak satışa sunulurken, şam tatlısı, taş kadayıf, lokma gibi yöremize özgü tatlılar da tezgahlardaki yerini aldı. Peynirli, çökelekli, ıspanaklı olarak hazırlanan el açması börekler de orada pişirilerek sıcak olarak satışa sunuldu.  Kıyafetten takıya, elektronik malzemelerden oyuncaklara ve el yapımı ürünlere kadar pek çok şeyin satışa sunulduğu panayır 14 Nisan’a kadar vatandaşlara hizmet verecek.

Panayırın kurulduğu alanda, yeşillikler üzerinde kilimlerini açan vatandaşlar, güzel havanın ve bayramın tadını doyasıya çıkardı. Çocuklarıyla birlikte piknik yapan aileler, pandemiden dolayı 2 yıldır kutlanmayan bayramın yeniden kutlanmaya başlamasından dolayı oldukça mutlu olduklarını dile getirdiler. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here