Geçici Plaka Almayan Suriyeli Araçlar Toplanıyor

0
410

suriyeli araçlar1Yabancı plakalı araçlara verilen geçici Türk plakası uygulaması süresinin sona ermesinin ardından, Reyhanlı’da geçici plaka almayan Suriyelilerin araçları ekiplerce toplanmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 51’inci maddesinde yapılan değişiklikle savaş, iç karışıklık, doğal afet ve benzeri olağanüstü nedenlerle ülkesinden ayrılıp Türkiye’ye gelen yabancıların beraberlerinde getirdikleri tescilli araçlara nisan ayında başlayan geçici Türk plakası verilmesini sağlayan uygulama, 31 Temmuz’da sona erdi. Bu sürede Suriyelilerin en çok yaşadığı kentlerden biri olan Reyhanlı’da İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği, 804 Suriye plakalı araca ’31 SAF’ harf grubu ile başlayan geçici trafik belgesi ve plakası verdi.

Geçerli araç muayenesi, trafik sigortası ve AFAD tarafından kayıt altına alınarak kendilerine verilen yabancı tanıtım kartıyla yapılan müracaatla geçici plaka alan araçlar trafikte hiçbir sorunla karşılaşmazken, Türk plakası alınmayan Suriyelilere ait araçlar trafik ekipleri tarafından toplanmaya başlandı.

Cadde ve sokaklarda görüldüğü yerden çekici yardımıyla alınan bu araçlar Cilvegözü Gümrük Müdürlüğü’ne teslim ediliyor. Yetkililer, şu ana kadar 15 aracın gümrüğe teslim edildiğini ve sınır dışına çıkarılması şartıyla sahiplerine verileceğini belirtti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here